« Info ja teated »
» Korraline üldkoosolek 2022
» Erinäitus 2022- tulemused!
» EBTÜ Erinäituse tulemused
» Info 21., 22. augusti kohta
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» ERINÄITUS 05.06.2022Bren
» RE: Koer varjupaigasMade
» Koer varjupaigasMade
Uuemad foorumi teemad
» (0)ERINÄITUS 05.06.2022
» (1)Koer varjupaigas
» (0)Jälle iseloomust...
» muud teemad...
Kasutajanimi:
   
Parool:
   
» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

ERINÄITUS 05.06.2022. (143)
Viimati lisatud pilt

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(1) ERINÄITUS 05.06.2022(2) Aretusreeglite...
(1) Kutsikate ja veteranide...(3) Head uut aastat!
(2) EBTÜ erinäitus ja...(1) Häid pühi!
(5) SUVINE KOKKUTULEK...(2) Erinäitus 19.08
(3) Hüvasti Donaco...(2) Kutsikate ja veteranide...
(1) Leitud bernhardiin või... » kõik vanemad teemad
INFO JA TEATED - Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
Loetud: 55736 korda
24.07.2003 00:36 (kass )

Kui soovite osta endale bernhardiini kutsikat, oleks soovitatav teha seda EBTÜ kaudu, et vältida hilisemaid ebameeldivaid üllatusi.
Kui olete siiski otsustanud lemmiku soetada ajalehekuulutuse peale, siis anname siin Teile mõned näpunäited:

1. Ostu-müügileping peab olema EKL-i ametlikul blanketil nõuetekohaselt vormistatud.
Seal on ära toodud:
*tehingu tingimused;
*juhised nii müüjale kui ostjale;
*uue koeraomaniku põhijuhend;
*soovitav vaktsineerimise graafik.

2. Kutsikas peab olema vähemalt 6 nädalane.

3. Kutsikale peab olema (veterinaari tõestusega) tehtud:
*vähemalt üks vaktsineerimine;
*antud "ussirohi";
*tehtud tätoveering või paigaldatud mikrokiip.

4. Kutsika tagajäsemete V (viies) varvas peab olema ära lõigatud. Selle olemasolu raskendab berna liikumist suureks kasvades.

NB! Kõik kulutused, mis kaasnevad nende punktide täitmisega, kuuluvad kutsika müügihinna sisse.

Võtke meiega julgelt ühendust!

P.S. 22.07.03 tõi meile teate kutsikaostust, kus koerabeebi loovutamisel ei olnud müüja järginud ühtegi nendest punktidest ja ostja ei osanud ka midagi nõuda.


RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
24.07.2003 01:01 (kass )

Nii armas oleks kui lisaks kohustuslikule "varustusele" müüja/kasvataja "kingiks" oma pesakonna koeraostjale lisaks kaasa näiteks:

 • esimese mänguasja
 • alustuspakett toitu
 • toidunõu
 • harja
 • (näituserihma/jalutusrihma/suukorvi)
 • tükikene vana pesa (lõhna)
 • pilt kutsikast (esimene foto)
 • "uue koera kasutusjuhend" (nõuanded kutsika kasvatamiseks, söötmiseks, koolitamiseks)
 • toitmise soovituslik tabel
 • telefoninumbri ja meiliaadressi, kuhu oma murega 24h ööpäevas pöörduda

  jah tean, et see on liigne kuluartikkel aga hea ja armas mõte ikkagi ju (ja osad neist asjadest ei tekita mingit märkimisväärset väljaminekut)...


  äkki kellegil mõni hea idee veel lisaks... ;)


 • RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  26.07.2003 20:11 (koer(bernhardiin) )

  Miks peaks ostma bernakutsikat vaid klubi kaudu? See on vana nali, et klubitegelased proovivad oma kutsikatest nii lahti saada. See on IGIVANA nali. Teised müüjad tehakse maha. Pole mingi uudis, et just klubist saab selle "kõiga parema ja ilusama " kutsika.. Palju siis neid bernhardiine näituselkäikudest huvitatud on? Valdav enamus kaunistab oma aedu ja on sõpradeks oma pereliikmetele. Vaidleksin vastu ka esimesele vaktsineerimisele. Minu loomaarst ei soovita vaktsineeridaenne 12 nädalat ja marutaud mitte enne 6 kuud.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  27.07.2003 10:54 (Pia )

  Mul on siiralt hea meel, et EBTÜ veebileht on asunud täitma oma põhieesmärki: harida tulevasi kutsikaostjaid, viia neid kokku vastutustundlike kasvatajatega.

  EBTÜ ei sunni kedagi kusagilt midagi ostma. Me vastame küsijale, anname talle nõu, kui ta seda soovib. Pakume talle välja erinevaid variante ja otsuseid teeb juba ostusoovi avaldanu ise. Nagu meie "Kasulikest näpunäidetest..." lugeda võite anname me seal nõu neile, kes on otsustanud kutsika osta mitte EBTÜ soovitusel. Ostja teadlikkuse tõstmine ei tohiks ühelegi kasvatajale kahju tuua. Või äkki toob?

  EBTÜ liikmetel ei ole kutsikate müümine probleem. Meie lehel on praegu kolm ostusoovi ja ühingus ollakse ka järjekorras. Momendil pole ühtegi kutsikat. Augustikuu esimesel poolel saab ka see küsimus ehk lahenduse: on oodata 3 pesakonda.

  Olgu kõige muuga kuidas on, aga ka aiakaunistus või lihtsalt peresõber peavad olema marutaudi vastu vaktsineeritud. Kutsikad loovutatakse Eestis enamalt jaolt 6-7 nädalaselt. Kus seda koerabeebit siis pool aastat kinni hoitakse (+ 1 kuu veel lisaks peale esmast vaktsineerimist)? Õues ringi lipates on aga võimalus kokku puutuda marutaudi nakatunud loomaga. Marutaudi on Eestis väga palju. See on ravimatu haigus ja lõpeb looma surmaga. 7 kuud oma lemmiku eluga riskida on lausa kuritegu tema ja ka oma teiste pereliikmete suhtes.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  27.07.2003 21:34 (Agnes. )

  Marutaud nakkab nii koertele kui inimestele. Arvaksin et kui inimene selle aja jooksul, 7 kuud siis , marutaudi ei nakatu oma aias, siis kuidas nakatuks tema koer? See jutt on rohkem selline müügimehe jutt. Pealegi on marutaud närvisüsteemi haigus ja vaktsiiniga viiakse organismi marutaudi tekitajad. Kes tahab, riskigu. Kes soovib, teeb nii nagu koerale parem. Mingit kiirust vaktsineerimisega pole. Selline on minu arvamus.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  27.07.2003 21:58 (kass )

  Ehh, minuarust seostada inimese ja koera marutaudi on pisut kohatu. Nimelt KOERI ju vaktsineeritakse ju eelkõige seepärast, et inimese nakatumine miinimumini viia.

  Samuti on OHT koeral oma hoovis või ringi jalutades nakatuda pisut kohe väga suurem kui inimesel. Koer kindlasti ka esimene kes teise koera (looma) rünnaku osaks saab kui SINA.

  Või sa "Agnes" jalutad ka oma vabal ajal aedades postidest postideni ja pureled/mürad võõraste koertega (muude loomadega)?

  Ja minuteada on sellel haigusel küllalt pikk peiteaeg...

  Kokkuvõtteks: Eks igaüks peab otsustama, mis tema (tema koera) jaoks see õige on. Samuti nagu oma tavalisigi lapsi saab vaktsineerida (osad on kohustuslikud osad vabatahtlikud) või jätta ta siis saatuse hooleks ja hiljem kahetseda...

  Võib ka muidugi suhtuda, et kora/kassi saan ma uue võtta egas teda pikaks ajaks ei olekski olnud ju kuid oma lihaseid lapsi nagu ei pane "vene ruleti peale" mängu!

  Ja vaata, mõnedele on ka koerad väga head "lapsed"

  Vaevalt nüüd siis EBTÜ ise on jalgrattas leiutanud vaktsineerimise aja või tõust tuleneva ja pealegi SINA oma koera ostes võid ju kasvatajal paluda vaktsineerimine SINU kutsikale tegemata jätta, kuigi kõigile teistele tehakse see nagunii ära (normaalse kasvatja käest ostes mitte muidugi turumuti käest ostetult - sellest see jutt ju siin käibki)...
  ;)


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  27.07.2003 22:29 (Marilyn )

  Esimene tõukoer oli mul prantsuse buldog. Kasvataja ei vaktsineerinud. Ütles-väike loom, vaktsineeri alles kolmekuuselt. Ta oli väga ilus koer. Kuid kolmekuuselt ta suri. Koerte katku- nii ütles veterinaar, kes püüdis teda ka igatmoodi veel elule aidata. Kuidas ja kellelt ta selle haiguse sai?
  Olen nõus, et kutsika peab kindlalt vaktsineerima juba kasvataja juures.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  13.08.2003 13:17 (Piret Rosumovski )

  Olen nõus, et vakstsineerima peab ja teha tuleb seda kindlasti siis, kui selleks - aeg ei varem ega hiljem. Ja esmane vaktsineerimine on kasvataja kulul - saad sa siis paberitega kutsika või ostad nn musta kutsika

  Kahjuks ei saa nõustuda väitega, et vaktsineerimise soovitus on "müügimehe jutt" - marutaudi vaktsiin ja lemmikloomade vaktsineerimine on EEsti vabariigis riigi 100% doteeritav protseduur . Kui kutsud Vet'i koju, siis pead maksma vaid koduvisiidi eest....
  Kuid mõned soovitused kutsika ostjale:
  Kui müüakse paberiteta kutsikas, siis tekkigu sul küsimus: miks paberiteta - ära usu jutte, et kulukas/tülikas jne on Kennelliidust pabereid saada (saab ajada asju nii faxi, posti kui ka sisse-skanneeritud dokumentide kaudu), tõupaberid ühele kutsikale maksavad maksimaalselt 150 krooni/kutsikas. Kui emal isal on nii näitusehinded, kui ka teostatud puusauuringud - langeb hind veelgi....
  ** Paberiteta kutsikate müümisel on teised põhjused:

  1. Kas ei ole emane või isane olnud tõupaberitega koer - tasub olla ettevaatlik, sest Nõukogude ajast on järglasi veel paljudel Eesti bernhardiinidel ja tol ajal ristati bernat ja kaukaasia lambakoera... ärge tahtke teada, mis iseloom sealt välja koorus!!!! Samuti soovite, et teie bernhardiin ka suureks saades bernat meenutaks...

  2. Üks emane võib aastas tuua ühe pesakonna kutsikaid - kuid bernhardiin on kergelt müüdav koer ja rahanumbrite nimel teevad paljundajad nii mõndagi - ka kutsikaid - ja selline pesakond pabereid ei saa, sest reeglina on need kutsikad nõrgad ja nõrgeneb ka tunduvalt emase tervis, mis mõjutab omakorda ka neid ametlikke järgmise aasta kutsikaid..

  3. Kutsikate vanemad võivad olla lähisugulased - kas ema ja poeg on saanud kutsikad; või isa ja tütar, või koguni õde ja vend.. sellised pesakonnad tõupabereid ei saa ja pärilikud haigused on kindlustatud, ja immuunsüsteem puudullik.

  4. Kas nende kutsikate isa on ikka bernhardiin? Või on jooksuajal omad tihid teinud naabrite kaukaaslane - see, et pererahval on hoovis ka veel isane bernhardiin, ei tähenda, et ta on nende kutsikate isa.... kurb kuid praktikas juba kinnitust leidnud (minu poole pöörduti Tallinnast, kus 6 kuune paberiteta bernhardiin ei tahtnud sugugi punast värvi selga kasvatada ja käitus kui kaukaaslane...

  5. Kas sellel emase koera omanikul ei ole äkki EEsti Kennelliidu või mingi loomakaitse organisatsiooni poolt pandud peale keeldu loomade aretuse või hooldamisega tegeleda - on ka selliseid tootmislaboreid- paljundajaid- kelle kogu/osaline sissetulek sõltub erinevate koduloomade müügist - selliseid paljundajaid on ka kenneliteks registreeritud.

  5. Kas ei ole tegemist praakkoeraga (kutsikal puuduvad tõule omased tunnused - värv, kehakuju jne.) või on puue füüsiline - 6 kuu vanusena hakkb kutsikas lonkama kas eest või tagant. Kui on lonkamine eest võib olla probleemiks küünarluu defekt,mis on pärilik. Kui on lonkamine tagumistes jalgades - on defekt puusades, mis on samuti pärilik ja kandub vanematelt lastele
  Seega JÄLGIGE, ET TEIE KUTSIKA VANEMATEL EI OLEKS PUUSAUURINGUTE TULEMUSED - ehk HD - KEHVEMAD KUI "C". ISA HD peaks olema VÄHEMALT "B" (parem on "A") ehk HD-A või HD-B ja EMAL HD-A või HD-B. Ohtlikum on juba C.
  Sellise süsteemiga töötavad peaaegu kõik maailma bernhardiinide aretajate klubid (Shveits, Saksamaa, Austria, Itaalia, Ameerika, Belgia, ka lähinaabrid Läti, ja kohustuslik bernhardiinidel on see uuring ka Soomes, Taanis, Rootsis, Norras, et aretusse minevate koerte kasutamisel saaks teha valikuid.)
  Kahjuks ei ole Eestis (pole kohustulik ka Venemaal, Leedus, Valgevenes ja veel mõnes endises NL-i riigis - sest nii on ju lihtsam paaritusi teostada) see uuring kohustuslik ja nii näemegi koeri väga kehvade puusa-uuringute tulemustega ka meie klubis - sest ei ole välistatud haige geeni pärandumine.

  Puusauuringute tegemine ja tervete aretusloomade kasutamine järglaste soetamisel on klubis kohustuslik küll juba eelmisest aastast, kuid iga kasvataja vastutab ise nende reeglite järgimise eest - ehk kes on eetiline kasvataja ja teeb aretustööd tõusäilimise ja hoidmise eesmärgil, kes vaid kutsikate tootmise nimel... Kurb, kuid tõsi.

  Soovitan jälgida siin lehel olevat TEEMAT "koerte andmebaas" ja nendest valitud (?- mis on ühine nimetaja) vähestest, kes sinna pandud, saate teha järeldused, milliste emaste-isaste järeltulijaid te valida võiks, et tulevikus mitte veterinaare rikkaks teha!!!!!
  Annaks veel ühe soovituse, mida kindlasti jälgida ka Tõupaberitega kutsika ostmisel: vaadake kas Teie poolt valitud kutsika karvatüüp (lühikarvaline bernhardiin või pikakarvaline bernhardiin) on ikka vastavauses tõutunnistusele kantuga - Kasvataja vastutab selle õigsuse eest ja kannab kõik kulud tõupaberite ümbervahetamisel, kuid EKL-i uute reeglite kohaselt saab bernhardiinile seda teha alles 15 elukuust alates, peale vastavate näituse kirjelduste olemasolu - see nullib automaatselt ära koera kõik näitusetulemused ja ta hakkab oma kolgata teed otsast peale. Kasvataja on kohustatud kompenseerima ka need kulutused...

  Seega - soovitan olla äärmiselt tähelepanelik kõikide asjaolude suhtes, mis puudutavad teie tulevast perekonna liiget ( te ju maksate tema eest ) ja kontrollida üle ka kogu kasvataja poolne jutt, ET SEE EI OLEKS MÜÜGIJUTT, vaid vastaks tõele. UUrige BERNADE tausta, et oskaksite esitada kasvatajale küsimusi, sest on ka selliseid kasvatajaid, kes Teile ei valeta, kuid jätavad rääkimata nn. valusa tõe - (näiteks asjaolust,kui soovite osta endale aretus- isast koera, siis ei mainita tema isa suurt poegade hulka, mis automaatselt välistab Teie kutsika eeldused, sest juba nüüdki on peaaegu kõik Eesti bernhardiinid omavahel sugulased...) - et sellel isasel on tehtud väga tõsine operatsioon, et likvideerida geneetiliselt pärandatud luustiku/lihaskonna praaki... Ka sellised koerad on kahjuks paljundajate kennelites/kasvandustes aretuses....
  KUID EDU TEILE KUTSIKA VALIKUL JA LOODAN, ET KASUTATE ANTUD INFOT VÄHEMALT 10% ULATUSES, sest ka siis olete välistanud kümnendiku teid varitsevatest ohtudest...
  Piret Rosumovski, Kennel CYCLAMEN DIANOLA
  Tervitustega


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  13.08.2003 13:34 (Piret Rosumovski )

  Hei Koer/bernhardiin, kes sa kirjutasid 26.07.03 , kell 20.:11
  Soovitan sul kiirelt vahetada veterinaari, kelle kätte oled usaldanud oma lemmikute tervise. Vaktsineerimise vajalikkus ja reeglid töötati välja juba pea 100 aastat tagasi ja kahelda nendes küll pole maailmal põhjust olnud- katk, koolera, kollatõbi, hepatiit ja ka marutaud...
  Palun veendu oma lemmikute veterinaari hariduskäigu ja hilisematetäienduste olemaolus. Ehk on ta pärit NL-i avarustes olevate õppeasutuste uste tagant, kus ka lambakarja eest loomi tohterdama lubati. Nägin selliseid NL-i diplomitega lõpetajaid EPA-sse sisseastujate nimestikus (reeglina jäid nad uksetaha, sest mõistus ja raha on vist haruldlane kombinatsioon) ning nende eelmise lõpudiplomi väärtus oli null....


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  13.08.2003 20:46 (Armand )

  Tere Piret
  Tekkis huvitav küsimus, nimelt kuidas mõista alljärgnevat lauset sinu jutus: Soovitan jälgida siin lehel olevat TEEMAT "koerte andmebaas" ja nendest valitud (?- mis on ühine nimetaja) vähestest, kes sinna pandud,....jne.
  Millegipärast loen siit välja irooniat.
  Siit kohe ka teine küsimus. Miks puuduvad andmebaasist perek. Rasumovski koerad ?
  Lugupidamisega
  Armand


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  14.08.2003 00:02 (Made )

  Tahan teile selgitada, et teema "Koerte andmebaas "koostamise kohta saate lugeda "Info ja teadetest", pealkirja alt "bernade andmebaas". Jutt on veebilehel juba alates 6.aug. Iga uue koera tõutunnistuse ja tervise uuringute koopia üle on meil kõigil väga hea meel! See andmebaas on ju meie kõigi huvides!
  Pean siiski täpsustama. 1) Lähisugulastest sündinud kutsikad saavad tõutunnistused. 2)Minu emase berna praegune karvavärv kujunes välja alles teiseks eluaastaks. Veel aastaselt oli ta valge ja halli-kollaka värvusega. See ei tähenda aga, et ta segavereline oleks (seda oleksid kindlasti märganud teda hindavad kohtunikud). Mõnel on peaaegu õige värv juba kahekuuselt, teisel võtab "värvikogumine" aega. Ärge seepärast veel ehmuge! 3)Puusaliigeste düsplaasia ei ole ainult pärilik haigus. Uuringute tulemused on näidanud, et pärilikkust on siin ehk 25%. Vaid seetõttu viia aretusest välja teiste näitajate poolest oma tõu silmapaistvad esindajad oleks siiski väga ühekülgne lähenemine sellele, mida nimetame aretuseks. (Loe veebilehelt ka aretusmäärustikku).


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  18.08.2003 12:30 (Piret Rosumovski )

  Lugupeetud kommenteerijad! Et see õpetus ja kogemus ning teadmised, mida jagate ei oleks lihtsalt jutt, palun kasutage oma täisnimesid (mina tean, kes on Pia, Made, Armand, kuid kas teised ka teavad? Ja kas need kes ei tea julgevad võtta anonüümselt antud soovitusi tõe pähe(Kass, Bernhardiin jne.)?) Loodan, et julgetakse anda soovitusi ka nimede all.......
  Lp. Armand, arvan, et andmebaasis on koerad valikuliselt (nagu ka "Viidad" - bernhardiini kennelid - ka ühingu liikmete omad), kuid kibestumust ei ole: on ju Perekond Rosumovskite koerad vist ainukesed tervest Baltikumist, mis on Saksa Bernhardiinide Klubi nimestikus (klubis ligi 4500 bernhardiini, koos väga rangete aretusnõete järgimiste tingimusetega: puusa, küünarliigese uuringud- aretuses luba kasutada vaid HD-A, HD-B ja paarituses A-ga ka HD-C (erandkorras), südame kardiogrammid, koormustestid, silmade uuringud, ISELOOMU testid jne) ja Meie kennel ka nende kodulehel kennelite nimede ja aadresside alajaotuses....(võtke vaevaks ja veenduge ise: www.bernhardiner.de) ja osaleme ka töökoosolekutel. Peale sakslaste on selle klubi liikmed ka Shveitsi, Austria, Itaalia, Portugali, Hispaania klubid, Samuti juhtivad kennelid Hollandist, Prantsusmaalt, Belgiast.... ja ka Ameerika mandrilt - kõigil ühine nimetus range aretusreeglistiku täitmine, mis töötati algsel kujul välja juba 113 aastat tagasi, kui klubi loodi..
  Lugesin imestusega "Made" nime all kirjutatut, et vaid 25% puusauuringute tulemustest on pärilik.. Loodan, et selle kohta on ka materjalolemas (teaduslikud uuringud) ja meil on võimalik nende uuringu tulemustega ka tutvuda - ehk et see "25% jutt" ei oleks vaid kuskilt kellegi käest kuuldud kontrollimatu teema arendus. Shveitsi bernhardiinide klubi ja Saksa bernhardiinide klubi on tunnistanud selle protsendi märksa kõrgemaks ja aretusse lubatakse bernhardiine vaid puusauuringute tulemustega HD-A (ehk Euroopas osades maades "0"), HD-B (ehk "HD-1) ja HD-C (ehk "HD-2"). Kõik bernhardiinid, kellel on halvemad puusad on aretuse keeluga. Andmed: Saksa Bernhardiinide klubi (järelpärimiseks võite saata e-maili: info@bernhardiner.de -ka inglise keeles, või kontakteeruda Shveitsi kennelliidu SKG või klubiga või näiteks kuldsertifikaati omava kenneliga Salacina (antud tiitliga on prjatud vaid kaks bernhardiini kennelit Shveitsis: da Salacina ja vom Gnöd huvilistele väljastan nii nuimed kui ka e-maili ja telefoni numbrid., samyuti võin väljastada valguskoopiad 2002 aasta Shveitsi ja Saksa klubide aretuskoerte nimestikust, koos vastavate uuringu tulemustega.)
  Tagasi teema juurde "25% puusade olukorrast on pärilik" - kui see on klubi ametlik seisukoht (oletan : Made =Made Varul, juhatuse liige ja liider), siis on ülejäänud 75% ju vaid kasvataja kas hea või halb kasvatustöö ja seega vastab puusauuringute tulemus antud kasvataja/omaniku kasvatuse ja aretuse kvaliteedile. Kui HD-A on hinne "5", siis HD-B on hinne 4, HD-C on hinne "3", HD-D on hinne "2" ja HD-E on hinne "1". Arvan, et väga paljud omanikud/kasvatajad ei ole sellega absoluutselt nõus (kaasaarvatud ka mina, kuigi kennelis vaid viied, neljad). Arvan, et kasvatustöö halb näitaja on asjaolu, kui sinu omanduses oleva koera pouusauuringute tulemused on märgatavalt kehvemad, kui teised samast ema-isa kombinatsioonist sündinud koerte omad....
  Seega teen ettepaneku, et klubi juhtkond võtaks Eesti Kennelliidu andmebaasist välja kõikide eestis registreeritud bernhardiinide tervise uuringute (HD, ED mõnel ka silmade uuringud jne) tulemused ning avaldaks need süstemeeritult www-lehel, et kõikidel oleks juurdepääs nii kehvade kasvatajate kui ka heade kasvatajate töö tulemustele, et me kõik oskaks teha paremaid valikuid on tulevaste lemmikloomade kui ka aretusisaste/emaste valikul....
  kuna Eestis on pea kõik bernhardiinid sugulased (viimased aastad on pesakondi andnud Jii-Teen Delta Kasi Kasi, Saint Alpking Abaca, Jago vom Fugerhof ja Kleinbarons Fair Play ning veel mõned nende järglased) saab tõu silmapaistvaid esindajaid valida ka tervete koerte hulgast, mis oleks aretustöö esmane ülesanne, kui muidugi ei ole teisi prioriteete kui aretustöö tõu säilimise eesmärgil......
  Jõudu ja jaksu kõigile
  Piret Rosumovski, Kennel Cyclamen Dianola


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  18.08.2003 14:34 (Pia )

  Piret Rosumovski, mul on küll väga kahju, et Sa arvad nagu keegi paneks veebilehele andmeid valikuliselt.
  Ma kordan Sulle veel üks kord: VEEBILEHEL ON ÜLEVAL AINULT NENDE KOERTE ANDMED , MIS ON KOOPIATENA TÕUTUNNISTUSEST JA TERVISEUURINGUTEST MINUNI JÕUDNUD.
  NB! Igal koeral ei saa ollagi veel terviseuuringu tulemusi, kuna tegemist on kutsikate või vaevalt juunioriikka jõudnud koertega. Soovituslik vanus uuringu teostamiseks on ~24 kuu vanuselt, aga kindlasti enne paaritamist. Arvesse võttes seda, et umbes 1 kuu võib tulemuste teada saaamine aega võtta.

  Kennelist Cyclamen Dianola: Kui Sa 13. augustil k.a. avaldasid soovi, et viitades oleks näidatud ka teie kennel, siis mul oli siiralt hea meel selle üle, et Sa oled nõus oma bernasid kõigile näitama ja infot nende kohta andma.
  Külastades aga enne ülespanekut teie lehte, selgus, et seal on mõnegi koera kohta valed andmed. Olen teinud kõik endast oleneva, mis puudutab andmete õigsust meie lehel.

  Kasi Kasi (l/k) ja Abaca (p/k) olid oma aja kõige ilusamad "poissmehed" Eestis. Ime siis, et "jooksu" finiš just nende kuutide ees oli. Need koerad on meie bernandust väga tugevasti parandanud. Selle üle saab olla AINULT hea meel!
  Nüüd on Abaca, varsti juba kaks aastat, elanud inglite juures.

  Kõigile head soovides
  Pia
  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  19.08.2003 03:26 (Made )

  Vastus Piret Rosumovskile
  Väide:"... düsplaasia on ehk vaid 25% päritav", on pärit sinu, Piret Rosumovski, allkirja kandvast dokumendist. See on "Selgituseks bernhardiinide aretusmäärustikule", kirjutatud esitamiseks EKL-ile ja kannab kuupäeva 17.10.2002. a.
  Niisiis kõik sinu süüdistused ja kõhklused tuleb sul endal lahendada. Olgem ikka ausad!


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  19.08.2003 20:11 (Liia Leer )

  Koera iseloomu kujundab koera kasvataja suurelt jaolt.Kurja koera geenid võivad kyll olla päritavad,kuid kõige suurema panuse annab koera omanik.Kutsikates ju viha ja agressiooni pole,järelikult on kujundanud teda keskkond kus ta on kasvanud ja peremees kes teda kasvatab.Kahtlemata on oma osa sotsiaalsel taustal,meie rahva kultuuritusel koera pidamisel.Meie peredes ei õpetata lapsi loomadega käituma,teda respekteerima.
  Suguküpseks saanud samasoolistel isenditel kohtudes tekib alati võrdlus-kes on tugevam!See on kyll geneetiline ja KÕIKIDEL koeratõugudel.
  Head koera on võimeline ära rikkuma halb peremees.Kuid ma ei usu,et mujalt maailmast ostetud kutsikas sul teistmoodi käituma hakkaks.Pedagoogidki väidavad,et 25% geneetilist eelsoodumust ja 75 % tööd.
  Kui su koer tormab tänaval jalutava inimese kallale oled just sina mitte su koer eksinud loomapidamis eeskirjade suhtes.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 14:59 (Piret Rosumovski )

  Olen nõus nii Liia Leeri kui ka "Airport"'i kirjutisega, et vaid 25% on jäävat iseloomus, mis päritakse vanematelt. Kuid selleni jõudmisel võivad olla siiski kergemad teed, kui meeletu treening, et maha suruda vanematelt/kasvatajatelt saadud agressiivsust... tunnen sulle kaasa Airport ja võin lehe väliselt vestelda meetoditest, mida kasutasime selle reaktsiooni sulgemiseks. Ka meie eestist võetud kutsika vanemad olid tagantjärele vaadates ja nüüd targem olles, väga kurjad, üks neist ründas minu 4,5 aastast poega (armid siiani käsivarrel), kuid välja koorus nüüdseks väga sõbralik isend, kes läbis veatult Saksamaal, Bernhardiinide klubi agressiivsuse testi.
  Olen nõus sinuga, Liia Leer, et loomapidamise eetilised alused (ka osades peredes laste kasvatuse juures) tugevasti lonkavad ja ka head koera on võimelised peremehed (ka õrritavad naabrid, postiljonid, möödakäijad jne.) ära rikkuma, kuid oma kogemustest võin väita, et ka kaasa tuleb kasvataja poolt palju. Halb kasvataja on võimeline ka kõige vagurama välismaalasest kutsika agressiivseks muutma....
  Ja kui koer ründab tänaval inimest tuleb vaadata siiski peremehele näkku: kas on tegemist valest kennelist kutsikaga - tegemata taust - uuringud enne kutsika võttu, kas on teie iseloomule mitte vastava temperamendiga koeratõuga, jne. Kuid vähegi probleemsete koertega tuleks ette võtta koolituse teekond ja see on selliselt käituva koeraga tõsine ja pikk "Kolgata" tee... Kindlasti annab Teile infot Liia Leer, kel koeraga see teekond edukalt läbitud Jõudu ja Jaksu
  Piret Rosumovski
  Kennel Cyclamen Dianola


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 15:28 (Piret Rosumovski )

  Lp.Made varul, on tore, et siiski need dokumendid alles on... Kuid sellelt 3 lehet (formaat A4, kirja suurus "8"), kus püüdlikult seletatud, miks eelmise juhatuse liikme L.Hanniste väide "Düsplaasia pärilikkuse kohta 25% ulatuses" ei pea paika, tuues näiteid Helsinki Ülikooli teaduslikest töödest, mis avaldatud jne.., olete välja võtnud kontekstist vaid need 5-6 sõna. Lause (ka kirjatüki) eelnev ja järgnev osa selgitavad ka selle teooria (Düsplaasia päritav ehk vaid 25%) tõestust, et HD uuringuid tuleb tõsiselt võtta - sest määrav on juba 5% !!!kogu maailmas kasutatavates statitilistes määratlustes (ka meil valimistel, kasumi jaotustes äriühingutes ja ka meditsiinis - nii loomadel kui ka inimestel)...
  Kindluse mõttes ja kaksiti mõistmise vältimises panen antud dokumendi rippuma oma kodulehele www.bernhardiin.com , et oleks võimalik tutvuda .
  Kuid lihtsam on kindlasti öelda, et meil seda probleemi (düsplaasiat) ei ole ja iga kutsikas, kes siin sünnib või mujalt tuuakse on oma tõu vääriline esindaja ja valmis "tööks ja kodumaa kaitseks". Iga kutsikas ja koer on kindlasti oma pere ja omanike väga lähedane sõber, pereliige ja ka lapse eest, kuid aretuses tuleb teha karme valikuid. Ka meie kennelis on osad koerad vaid suured (seda tõesti) sõbrad, kuigi on oma tõu väga silmapaistvad esindajad.
  Kuid arvan, et aretuses on (voi peaksid olema ühingus) teised reeglid - mitte "iga hinna eest" düsplaasia vigadega või agressiivselt koeralt kutsikaid saada (loe toota) , vaid tegutseda selle tõu säilimise ja püsimise eesmärgil KÕIKI standardis esitatud reegleid järgides.
  Ja oma kirjutistele julgen alati oma nime alla kirjutada, et kõigil oleks võimalik nii vastuväiteid esitada kui ka kaasa mõtelda.
  Piret Rosumovski
  Kennel Cyclamen Dianola


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 16:05 (zimma )

  Ei leidnud seda dokumenti vastavalt kodulehelt, palun täpsemat linki


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 16:18 (Piret Rosumovski )

  Lp. Webmeister, kes sa valid linke, mida edastada. Ja müts maha sinu energia ees - see on suur ja tänamatu töö, sest kõigil on ika midagi ütlemist ja lõppude lõpuks ei saa ju kõikide meelejärele olla. Tuleb teha valikuid....
  kuid vigased on ju kõik viitades esitatud liikmete lehed.
  Saint Alpking Abaca elas ja tegi oma tänuväärset parendustööd aretuses (dominantne HD-0) kennelis Wanted Soul - see nimi sealt puudub, kuid võiks ju olla - tema perekond ju vääriks seda.
  Teisel axberna lehel puuduvad koerte terviseuuringute tulemused - see ei ole muidugi vale, kuid olemasolevast infost vaikimine ei ole vist ka aus....
  Meie kodulehel on puudu 3 koera/kutsikat, kelle tõime Shveitsist ja Saksamaalt sel kevadel, ning kõige kroonina ajas webmeister segi ametlikud ja hüüdnimed, kuid kõik muud on absoluutses vastavuses iga minu käes oleva dokumendiga paberkandjal (sugupuud, HD ja ED uuringud, Tiitlid ja ka pildid sugupuudes ja galeriides). Kui need on tõsised vead, siis ei ole tõesti sel lehel kohta teiste seas ja ma vabandan, et süüdistasin teid valikute ühekülgsuses
  Lugupidamisega Piret Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 16:20 (Piret Rosumovski )

  Zimma, vastan sulle koheselt kui koju jõuan, mis lingilt sa ussikuuri paberi printida saad
  Piret Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 16:23 (Piret Rosumovski )

  Vabanda, Zimma, sa mõtlesid vist kirjutist selgituseks Bernhardiinide Aretusmäärustikule..." mul puudub ka kodus skänner ja saan seda teha alles reedel. palun oota.
  Piret Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 19:44 (zimma )

  Jah just sellest oleksingi huvitatud, tänan


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  20.08.2003 22:46 (Pia )

  Kenneli Wanted Soul koduleht on meie lehe algusest saadik üleval. Sellele lingile tuleks enne vajutada ja siis alles sõna võtta. Neil pole lihtsalt kenneli nime oma veebilehe aadressis.

  Minu jaoks ei ole see "töö" üldse tänamatu ega raske, kui saaks vaid nii, et poriga ei loobitaks.

  NB! Ja siin kohal tahaks kõigile öelda: "Mõelge hoolega enne, kui kirjutate ja saanud kirja valmis, lugege see veelkord läbi. Lõpuks istuge mõttes selle inimese arvuti ekraani taha, kellele Te oma kirja adresseerite, asendage kõik nimed (inimeste omad) enda omaga ja vaadake, kas Te tahate selliseid kirju saada. Kui Te seda ei soovi- siis kasutage klaviatuuril nuppu "backspace"".

  Ma palun lõpetada see ironiseerimine ja halvasti ütlemine. See leht ei saanud selleks loodud.

  Kõigile head soovides
  Pia


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  21.08.2003 13:01 (Piret Rosumovski )

  Sorri, PIA; kui lugesid interneti lehekülje tegijale lausutud kiidusõnadest välja pori ja iroonia: tegelikult olid need siirad sõnad ja raskus ei pruugi olla ju füüsiline või käega katsutav
  Kuid arvan siiski, et "foorum" ei kutsutud ellu
  vaid kiidulaulu ja etteantud nootide esitamiseks; vaid ka erinevate arvamuste selgitamiseks ja erinevate maailmavaadete (KOERAMAAILMA/ARETUSMAAILMA) tutvustamiseks, sest tõde ei ole kunagi ühene ja ühekülgne.
  Samuti on paljud asjad siin kohapeal vaadatuna teised; kui nad tegelikult bernhardiiniemailmas on ja erinevad on ka otsustuse alused; sest jalgratast ei ole mõtet leiutama hakata _ eriti kui võetakse erinevate jalgrataste erinevad osad erinevatest süsteemidest eri maadest ja püütakse sellega hiljem ka sõita::
  aRVAN, ET FOORUM SELLEKS JUST ONGI, ET ERIMEELSUSED LÄBIVAIELDUD SAAKS JA VAIDLUSTEST SELGUV TÕDE KASUTUSELE VÕETAKS.
  tERVITADES pIRET rOSUMOVSKI


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  25.08.2003 16:48 (maie ojasalu )

  Lugedes seda arutelu tõdesin hämmeldusega, et kui kurjad ja õelad me ikka teineteise vastu oleme. Vahepealset teksti on ikka päris piinlik lugeda. Kuna ise olen alles sellel alal "noor tegija" ja ühe berna omanik, siis ei oska aretuse kohapealt küll midagi kaasa rääkida (koeral on düsplaasia uuring tehtud, kuid vastus veel saabumata). Samas tahaks hr. või pr. "airportile" veidi vastu vaielda. Minu koer on Eestist pärit ja sõbralikumat olendit, kui tema kardan annab inimestegi hulgast otsida (palun mitte solvuda). Enamus ajast jalutame koeraga ilma rihmata ja käskluse peale - kõrval - jalutame rahulikult inimestest ja ka neljajalgsetest mööda. Samas ei väida ma, et oleksin imehea ja suurte kogemustega koerakasvataja (see on mu esimene päris oma koer). Me lihtsalt käisime koeraga koolis ja tegeleme temaga tihti. Nii et veidi tolerantsi tuleb kasuks, kuna elus ei ole olemas must-valgeid asju. Samas äkki selgitaksite, mis paneb Teid arvama, et ainult Eestis esineb kurja iseloomuga koeri ja mujal mitte.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  26.08.2003 14:58 (Piret Rosumovski )

  Vestlesin Tartu Ülikooli Geenitehnoloogidega (nüüdseks magistrandid) ja teemaks puusade uuringud, et mis protsent on päritav ja mis mitte. Konkreetselt bernhardiinidest nad ei teadnud, kui metoodi´ka näeb ette teadmatuse korral võtta pärilikkuse ja pärimatuse protsendiks 50% ja 50% - see kehtib kõikides valdkondades pärilikkuse faktori eeldusel DNA's
  Tervitades Piret Rosumovski
  kennel Cyclamen Dianola


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  26.08.2003 15:19 (Piret Rosumovski )

  Lp. Maie Ojasalu, ega see probleem ainult Eestis ei ole : olen näinud kurje koeri nii Lätis kui ka Leedus, kuid põhiliselt on kurjusega kimbus endiste NL-i riikide näitused: olen viibinud Lätis, Leedus, Valgevenes, Venemaal - seda probleemi ei saa eitada, kuid on ka väga positiivseid näiteid nendest riikidest. Samas olen viibinud erinäitustel (bernade) Soomes, Saksamaal, Belgias, Hollandis ja seda probleemi pole seal olemas... Keegi ei ole oma isasel loha järel, kui see otsustab rünnata - isegi sellist mõtet ei ole, koerad lamavad läbisegi - nii omad kui võõrad, emased/isased....
  kuid selleks et ka meil keegi isegi nii ei arvaks, et bernad võiksid kurjad olla - peame meie kasvatajad tegema küll tublisti tööd ja konkreetseid valikuid välistuse põhimõttel.... kuid see on iga kasvataja (kes paaritab oma emast/isast bernat) enda südametunnistusel ja ta toimib endale seatud eetika normide alusel. Näeme ju pea iga näitus selliseid ilminguid, kus on kurje kutsikaid, juuniore või juba täiskasvanud koeri, kuid siiani on see teema olnud üleval vaid "Foorumis"... ja hea seegi, sest nii tekib info kogum, mida arukas kasvataja saab kasutada....
  Tegelikult oli see probleem (kurjad bernhardiinid ja aretustöö puudulikkus bernhardiinide vallas,) arutlusel ka 2001 aastal Eesti Kenneliidu poolt korraldatud konverentsil Sagadi Mõisas. Bernhardiinide kasvatajaist viibisid kohal vaid Rosumovskid ja Varulid, ja tuli, mis raskerelvadest bernade tõu, agressiivsuse aadressil lennutati oli pärit küll väga mitmest rauast..
  Seega on see juba vana probleem ja aeg oleks seda likvideerima hakata...
  Luban teha oma kennelis karme valikuid ja aretusisasteks pakkuda/valida vaid normaalete närvidega loomi ja paaritada vaid vaguraid emaseid.... Loodan, et seda teevad ka teised kasvatajad
  Piret Rosumovski
  Kennel Cyclamen Dianola


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  26.08.2003 16:26 (tõnu veere )

  külastasin laupäeval koerte näitust Tallinnas. Ma ei näinud ühtegi agressiivset veel vähem kurja Berhardiini. Kõik nägid välja suurepärased ja hästi hooldatud.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  27.08.2003 18:07 (Huviline )

  Lugesin eelnevat juttu ja pilk jäi pidama vaktsineerimisaja juurde.

  Kui kutsikas sünnib saab ta esimesed antikehad kaasa ternespiimaga. Tal tekib immuunsus teatud haiguste vastu. Eeldusel muidugi, et ema ise on kas õigesti ja korrapäraselt vaktsineeritud või olnud nende haigusetekitajatega kokkupuutes ning tema veres leiduvad antikehad nende haiguste vastu (siit - vaktsineerige aretuskoeri!).
  Kutsika kasvades antikehade tiiter veres hakkab langema. Lihtsalt antud valk elab oma elu ära. Mõnel kutsikal langeb see kogus aeglasemalt, mõnel kiiremini. Seetõttu soovitataksegi vaktsineerida kutsikat esimest korda umbes 2 kuuselt. See on aeg kui kutsi tervis võib juba ohtu sattuma hakata. Vaktsineerimisskeeme on mitmeid. Üks tavalisemaid on 2 kuuselt kompleks, 3 kuuselt marutaud ja kompleks ning 4 kuuselt taas kompleks. Siis saad olla kindel, et oled oma koera tervise heaks teinud kõik mis sinu võimuses. Kindlasti peab umbes 10 päeva ENNE vaktsineerimist andma ka ussirohu.

  Mitu korda vaktsineeritakse selleks, et tabada ära see aeg kui antikehade tiiter on langemas. Samas nagu näete ei ole kutsikas kunagi päris puhas leht (kui ema oli korralikult vaktsineeritud ja kuts saab oma vaktsiinid õigeaegselt).

  Edu värsketele kutsikaomanikele!

  Ahjaa - te kõik olete kuulnud sotsialiseerimise vajalikkusest. Sotsialiseerige oma koeri ka loomakliinikutega. On kurb näha kuidas omanik koera nagu kelku kliiniku poole veab. Ärge käige kliinikus vaid siis kui koerale tehakse haiget (süst, mingi raviprotseduur). Kui ostate koeratoidu kliinikust võtke ka kutsikas/suur koer kaasa. Las ta vaatab seal ringi, kaaluge teda, andke maiust, mängige (eeldusel, et kliinik püsti jääb). Näidake oma koerale, et kliinik on tõsilahe koht. Ühel päeval kui on juhtunud koeraomaniku õudusunenägu ja koer vajab kiiret arsiabi on palju kasu kui koer on nõus kliinikusse tulema ning tunneb end seal hästi. Ja loomaarst on tegelikult ju sõber....


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  28.08.2003 01:38 (Liia Leer )

  Siiski vaidlen vastu-kui koer ründab inimest on süüdi AINULT omanik ja mina pole veel näinud agressiivset kutsikat,ei bernade,ei teistel tõugude seas.
  Kahjuks võetakse berna aeda koduvalvuriks nii,et jäetakse koer üksi aeda ja siis ta kasvabki seal omaette"valvuriks".
  Minu meelest on äärmiselt oluline,et vähemalt 1-eluaasta koer kasvaks inimese(loe peremehe) vahetus läheduses.Ta õpib käitumist,peremehele meelepärast käitumist,omavaheline kontakt on tugevam.Koeraga tuleks kindlasti jalutada kasvõi küla uulitsatel,sotsialiseerimis eesmärgil.
  Kahjuks kohtab palju koera omanikke,kes on oma koera unustanud aeda,kellel on aega vaid söögi-joogi toomiseks.
  Bernhardiin on suur koer ja kõik käitumis vääratused on kaugele näha ja kuulda.
  Mis puudutab bernade koolitusse-see pole üldse raske see nagu sport.Mina läksin koolitusse sellepärast,et mu laps oli väike ja mul tõesti polnud koera jaoks piisavalt aega.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  28.08.2003 11:43 (Piret Rosumovski )

  Lugupeetud Tõnu Veere,
  pidasin silmas laupäeval Kalevi staadionil toimunud näitusel olukorda,kus väike 2-3 aastane poiss, olles eelnevalt kallistanud ja paitanud nii mõnesidki bernasid, jõudis kallistuste ringiga lühikarvalise isase juuniori juurde, kes pisikese poisi lähenemiskatsele reageeris rünnakuga.... Õnneks oli kinnitus koera ja piirde vahel lühike ja poisikese isa lähedal....
  Kõrvalt oli seda halb vaadata, sest berna hambad lõksusid kokku vähekene aega enne poisi kätt...Kurb oli kogu loos asjaolu, et peremees ei karistanud koera sellise käitumise eest ja koer võib nii käituda ka järgvevatel hetkedel...
  Seega, bernaomanikud, koolitage oma koeri ja õpetage neid käituma nii kodus kui väljaspool ja tehtagu seda siis kodus või koolis - peaasi, et tulemusi oleks.....
  Lugupidamisega PIRET Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  28.08.2003 11:55 (Piret Rosumovski )

  Lugupeetud HUVILINE,
  Need nõuanded ei olnud mitte huvilise vaid professionaali poolt antud ja väga väga vajalikud, eriti algajatele berna (loe koera) omanikele ja sa võiksid siin lehel seda tegevust jätkata, sest info puudus on koerapidaja kõige suurem vaenlane ja asjatundlikku abi ootame me kõik. Eriti tühi maa on teabe saamine koera käitumise psüholoogises vallas. miks ta midagi teeb ja mis selle põhjustas/kujundas ja kuidas seda likvideerida/muuta. MINU POOLE PÖÖRDUTUD PROBLEEMIDE LAHENDUSTE OTSIMISEL (miks koer ei salli näiteks väikesi inimesi - kasvult väikesi; miks postiljon on vaenlane; miks rünnatakse mootorrattuseid jne) olen lahenduste leidmiseks palunud abi Inglismaa bernakasvatailt ja seda ka saanud ning edastanud... Kuid tänuväärne oleks leida ka Eestist kvalifitseeritud koerapsühholooge, keda vajadusel hädasolijaile soovitada. Ootan infot
  ETTE TÄNADES Piret Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  28.08.2003 17:02 (Siima Tiitus )

  Lp Piret Rosumovski,

  Juhul kui Sinu jutt oli minu koerast siis Teie jutt ründavast bernhardiinist tegi mind vägagi kurvaks, sest paljugi (enamik) sellest ei vasta just tõele (on pahatahtlik laim).

  Tegemist on minu koera Axberna Rasputini e Pontuga, kellest ka käesoleval lehel pilte on eriti teema „Laps ja koer“ all.

  Järgnev vahejuhtum oli tegelikult hoopis nii, et tuli perekond kellega natuke vestlesime bernhardiinidest. Samal ajal nende armas pisipoeg tuli katsus (peale loa küsimist) meie koera ja sai mitu väga „ilast musi“. Peale seda jäid nad meie juurde seisma ja edasi vestlema. Kuna oli vihmane ilm ja konkreetsel perel olid seljas vihmakiled, mis krabisesid ja lehvisid, mida minu koer polnud veel elu sees näinud (koer ju alles 9 kuune), siis juhtus, et mingil hetkel koer haugatas, kahjuks juhtus et sel hetkel seisis koerale kõige lähemal just laps. Vabandasin kohe perekonna ees ja RIIDLESIN oma koera üsna karmi ja kõva häälega. Võib-olla Teil on kombeks koera miskit muud moodi karistada aga mina piirdun üldjuhul siiski sõnadega.
  Oma koera sotsialiseerin ma üsna usinasti kuna käin palju jalutamas koos koera ja oma lastega (3 aastane ja väiksem vaid 4 kuune), samuti käime teiste koertega müramas ja koerte koolis kord nädalas juba mitu kuud. Ka käib meil aias palju lastega peresid ja laste mänguplatsidel ka, kus käime ja probleeme ei ole.
  Ainus „probleem“ on see, et ta väga tahab teisi koeri uudistada ja mürada – see oli ka põhjuseks miks panin ta lühikese rihmaga kinni näitusel.
  Loomulikult pole hea kui koer haugatab nii – see ehmatab inimesi, aga kirjutada selline jutt valmis nagu oleks ei tea-mis-juhtunud – see on lihtsalt inetu.

  Lisan siinjuures paar pilti ka „murdjakoerast“ kus laps on peaaegu surmasuus ja peaaegu hinge vaakumas ;)

  Tegelikult ei ole jutu mõte Sulle suurt midagi tõestada aga paraku jätad halva mulje teistele. Ise tean, et antud koer on väga suur lastesõber (elab ta ju koos minu lastega ja nendel külas käivate lastega).

  Olen täiesti nõus Laupäeval näitust külastanud Tõnu Veer'ga, et kohal olid vaid heasüdamlikud ja ilusad bernhardiinid.

  Seega leian, et Pireti kirjutatud jutt kurjast bernhardiinist sobiks pigem SL Õhtulehte või Kroonikasse.

  Siima Tiitus,


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  28.08.2003 19:45 (Aina )

  Tubli Siima. Kenad pildid lastest ja koerast.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  30.08.2003 01:27 (piretile )

  kui dysplaasi on pärilik 50% & 50% nii uuringuga kui uuringuta, milleks siis ikkagi teha uuringuid? garantiid ju pole? seleta sa teadja, miks sünnivad 0 puusaga vanematel E puusadega järglased ja vastupidi? kus on point? olen ALATI imetlenud inimesi KES RÄÄGIVAD ASJAST MILLEST MIDAGI EI TEA. megairw! :P


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  30.08.2003 08:27 (Kaja )

  Mina müün kutsikaid ilma tõutunnistuseta.Seda sellepärast, et keegi pole tunnistusest huvitatud ja milleks toppida inimesele kaasa talle mittevajalikku paberit? Olen müünud ka tõutunnistusega ja ainus mu näitusel käinud järglane on Jennifer. Siit siis vastupidine väide, et mitte kõik tõutunnistuseta kutsikad ja nende vanemad pole halvad vaid vahel isegi paremad kui tõutunnistusega isendid. Lihtsalt selline arvamus. Meil pole kordagi olnud praakjärglaseid, aga samal ajal on müügis paberitega praagid. (pruunid ja roosad ninad, viltused või puuduvad monoklid jne.) Ostjal on õigus valida ja kui otsustab tõutunnistuseta kutsika kasuks, siis pole vaja kedagi hukka mõista. Mingist tootmisest ka just rääkida ei saa kuna pojukesi pole olnud juba tugevalt üle aasta. Meie koerad on eriti leebe iseloomuga ja loomulikult järglased samuti. Nii et pole vaja jagada desinformatsiooni, et kõik paberita kutsikad on halvad. Ei ole. Samas ei kohusta ükski seadus müüma kutsikat vaid koos tõutunnistusega.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  31.08.2003 13:10 (Liia )

  Mina ostsin oma esimese koera kodukoeraks ja võhikuna ei osanud küsida ei ostu-müügi lepingut ei tõutunnistust.Samuti ei teadnud ma tõustandardist midagi,ega osanud kutsikatki valida-lihtsalt võsin kahest viimasest ühe.Asjaolud aga kujunesid nii,et läksime ühele näitusele,siis teisele.Ja jumal tänatud,et tal paberid olid!
  Kuulen üsna tihti inimestelt umbes nii,et jah paberid on,peab Kennelliidust välja võtma ????
  Nii,et mina küll ütlen,et paber pole kunagi liiast,seda enam,et vormistamine ei maksa palju.Hind on ju ikka müüja määrata.
  P.S.ma võin eksida aga minu teada pole viltune monokkel praak,monokkel on üsna harva täiesti sümmeetriline.
  Hiljuti Tartus bernhardiini kutsika kuulutuse peale helistades(paberiteta kutsikad),vastas perenaine,et jah on berna kutsikad,isa sakslane(paberiteta),ema berna (paberiteta).
  Küsimuse peale,kas neist kasvavad bernhardiinid vastati,et jaa neil on monoklid.Kas ikka kasvavad?Niipalju kui mina olen näinud segapaarituste bernasid ,ei meenuta neile bernast peale punaka kasuka värvi muud midagi.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  31.08.2003 14:10 (Kaja )

  Kui koer ostetakse TEADLIKULT kodusõbraks vot siis polegi paberid tähtsad.Ma ise olen ka oma bernadega vaid mõne korra näitusel käinud ja sedagi selleks, et teada saada kohtuniku arvamust. Positiivne oli. :-) Kuna minul on omal emane ja isane berna, siis pole mingit kahtlust, et kutsikad kasvavad ei tea kelleks. Potensiaalsel ostjal on võimalik vanematega kohapeal tutvuda, vanemaid KATSUDA ja VEENDUDA ISELOOMUDES. Ja vot-kutsikate kohta võin öelda -eliit. Ja see pole pelgalt minu arvamus vaid ka asjatundjate oma. Eelkirjutaja väidab et monokkel on harva sümmeetriline. Kas ikka on? Sellisel juhul on need HARVAD JUHUSED sattunud kõik minu juurde kokku. :P Tegelikult niipalju kui mina pesakondi olen ülevaatamas käinud, siis nii öelda viltule näoga kohtan küll harva. Juhus? Jäigi arusaamatuks miks eelkirjutaja räägib kohe SEGAPAARITUSTEST kui minu jutt on just PUHTATÕULISTEST koertest. Kuna koertega tegelemine pole minu põhitegevus vaid hobi, siis kui kutsikad tulevad, müün neid ikkagi tõutunnistuseta kuna mulle sobib nii rohkem. Mingi tobe uus nõue on, et teha kenneli nimi. Milleks? Ma pole mingi kenneldaja ja ei soovi selleks ka saada, aga ilma kenneli nimeta pesakonda regitreerida ei saa. Samas julgen väita, et ega siis tõutunnistuseta kutsikad mitte kehvema hoolitsuse osaliseks ei saa.Saab neilgi omanikke hiljem telefoni/ e-maili teel juhendatud ja abistatud.
  Hinnast ka-hind on jah müüja määrata, aga paratamatult korrigeerib hinna turg. Ei saa müüa koera hinnaga, mida ostja maksta ei jõua. Olen müünud imekauneid kutsikaid kodukoerteks ja mu süda on vägagi rahul, sest neil on hea elu ja neid armastatakse. Minu jaoks pole oluline, et mu järglased oleksid vägagi tunnustatud ja sellega tõsta oma enesehinnangut läbi koerte. Parem elagu mõnusat koeraelu ja heades tingimustes armastava pererahva keskel. Selline arvamus põhineb mul paari aastakümne TÕUKOERTE kasvatamise tulemusena. Kel küsimusi, meilige!


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  02.09.2003 10:32 (margit )

  Ostsin ka omale koera teadlikult kodusõbraks ja meie pere armastab teda väga. See, et omame tõupabereid ja näitustel käime ei tähenda, et me teda vähem armastaksime pigem vastupidi. On harv juhus kui inimesed pole lihtsalt paberitest huvitatud, pigem nad ei tea milleks need kasulikud võiksid olla. Näitusepisik võib nakatada kunagi tulevikus või plaanite paaritust... Põhjusi on palju.
  Ja veel. Näitused ei ole kindlasti lihtsalt enesehinnangu tõstmiseks. Kes pole veel näitustel osalenud, tulge kindlasti! Saate meeldiva elamuse.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  02.09.2003 22:17 (Liia )

  Näitustel käimine on vahva ja kui tõuühingus või mingis koerte klubis on mõnus seltskond,laieneb ka tutvusringkond ja samuti kuulata erinevaid arvamusi koertekasvatusest on ülimalt arendav.Ka põhjus ühineda mõne klubiga.
  Rääkides hinnast on bernade müügihind häbematult väike,arvestades tema kasvatuse peale peale "kulutatut".


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  04.09.2003 13:24 (Piret Rosumovski )

  LP: NIMETU; kes sa kirjutasid oma allkirjaks MEGAIRW:P,
  50 ja 50 % tuleb võtta kõikvõimalike tundmatute alade (geenitehnoloogias) katsetuste baasiks ja sealt edasi minnaksejuba konkreetsete arvudega, mis baseeruvad mingitel tõestatud faktidel... jne.
  Te räägite puusauuringute tulemustest null ja tema järglastepuusauuringute tulemustest E.... Eestis, Skandinaavias, Shveitsis, Taanis märgitakse puusauuringute tulemusi tähestikualgustähtedega, Saksamaal, inglismaal on kasutusel numbriline tähistus, kus "0" on parim tulemus, mis vastab meie tähistusele "A", kuid antud hetkel ei tea Eestis küll ühtegi välispaarituse tulemust- koera, kel oleks mõlema vanema tulemused "0" ja ta ise vaid kõige kehvema "E" tulemusega... Kui see oli teoreetiline küsimus, siistuleks võtta ette sugupuu ja nende kõikide koerte puusauuringute tulemused ja avaneva süsteemi alusel (Gregor Mendeli pärilikkuse seadused,- vaadata tuleks ka hübriidide pärilikkuse seadusi) saab teha järeldused juba järglaste kohta... Sellepärast ongi tähtis kõigepealt tehapuusauuringud koertel ja sellest kogumist valida oma kutsikate tulevaseks isaks tervete puusadega bernhardiin, et järjest rohkem taanduks haigust (puusa düsplaasia) kandev geen. SELLIST TEGUVIISI JÄRGIDES SAAME LÕPUKSGEENIKOMBINATSIOONI; MILLES ONDÜSPLAASIAT
  kandev geen välistatud: (Antud valdkonda saab uurida/õppida Tartu Ülikoolis ja edukalt ka Avatud Ülikooli raames, kuid muidugi on see tasuline...) teadmisi saab düsplaasia olemusest ja pärilikkusest ka välisklubide liikmeile mõeldud kirjandusest, kus klubi ajakirjadel on kandev roll liikmete harimisel ja probleemide teadvustamisel, sest tõepoolest ei tea tavainimene, kes ei ole antud (geenide) alal kooliharidust saanud ebalev ja sageli tõrjuv (EITAB PROBLEEMI OLEMASOLU; sest lihtsam on elada teadmatuses)....
  Veel infoks, kui ühel vanemal on perfektsed puusad ja teisel eiole, siis ei tasu loota sealt kõikidelt kutsikatelt perfektseid puusi, kindlasti pärivad osad kutsikad perfektsed puusad ja teised mitte, esineb ka vahepealseid kombinatsioone.. ja seega tuleb aretustööks teha nende järglaste seas selektsioon. Samuti peaks väga täpsete uuringute tulemuste saamiseks kõik need kutsikad üles kasvatama samades tingimustes, sama toidu jms. peal..... Arvan, et lugejatel, kes ei ole teinud teaduslikke katsetusi / uuringuid elava (taimed,loomad, rakud jms.) baasil on see jutt natuke raske.... Kokkuvõtteks: võib tuua paralleele inimkonnaga: kui tahate tervete kopsudega lapsi - ärge võtke endale kaasat, kelle perekonnas on väga palju kopsuvähki surnuid.... julm, aga annab samastada.....
  SEDA õelda on lihtne, kuid tegelikult nõuab see aastast aastasse järjekindlat tegutsemist ja seepärast on vajalik puusauuringute tegemine ja ka selekteerimine, kes sobib aretusloomaks ja kes mitte....
  Lihtne on ju rusikaid raputada ja kõva häälega kiita, et see ja see on kasvatanud bernhardiine 17 aastat ja 20 aastat ja tema võib juba pealtnäha ütelda, et seal ei saa ju mingeid probleeme olla (puusadega), ja uuringuid ei ole vaja....
  Oleks siiski aeg teadvustada endale, et aeg ei seisa ja teadus teeb oma tööd - tahame me seda või mitte....
  Saame ainult olla kas kaasaminejad (tunnistame pärilikkuse olemasolu ja reegleid, harime ennast ses vallas ja püüame olla kursis teemaga ja järgida) või eitada teadust ja kuulutada see alkeemiaks, mis nii seagne ja tobe ja arusaamatu ja raske järgida.... Tee mida mööda käija valime me ju ise ja see esimene nõuab kindlasti rohkem vaeva, aega, avatust uuele ja ka soovi antud teadmisi omandada/rakendada... teine tee seevastu on lihtne: ei näe - järelikult pole olemas, ei tea - järelikult ei eksistereeri ja kui keegi ka teab ja püüab seletada, siis ta on paha, sest rikub sisseseatud rahu ja struktuuri ja käitumisreegleid.....
  Soovitan julgetel siiski uurida GREGOR Mendeli pärilikkuseseadusi, mis on aluseks võetud kogu maailma geenitehnoloogias ja aretustöödes (põllumajandus,loomaksvatus jms.), arvan, et vastava sisulisi linke leiab ka internetis (vist pole eestikeelseid).jne.
  tervitades Piret Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  04.09.2003 15:02 (Piret Rosumovski )

  Lp.Siima Tiitus,
  Tore, et omanikuna ka seda rünnakut märkasite...
  Ja on täiesti loomulik, et me asume erinevatel positsioonidel probleemi tõlgendusel - on ju antud koerale lähedal seisva inimese (omaniku) hinnang teine kui kõrvalt vaataja oma....
  Samuti on minu vaatenurk natukene laiem: sellised reaktsioonid ei ole bernhardiinide puhul tavalised ei Saksamaal, Belgias, Shveitsis, Soomes ega ka Hollandis kas siis erinäitustel või ka suurtel rahvusvahelistel näitustel... ja samuti tuleks tööd teha selle nimel, et ka meil ei peetaks neid reaktsioone normaalseks või õigustatuks...
  Tundub, et probleem - bernhardiinide agressiivsus Eestis- on suurem ja sügavam, kui välja paistab.. Sain , peale oma esimesi kirjutisi "Foorumis" agressiivsuse teemal , hulgaliselt e-maile ja infot, kus kirjeldati erinevaid situatsioone agressiivsusest... ja iga kord oli agr. koera omanikul loogiline seletus, miks koer nii käitus. Kuid eitada probleemi ei saa....

  Teil on ilus ja jõuline koer, kes veel ei ole saavutanud ei oma kasvu täiesmõõdus ega ka jõudu, mida ta tulevikus kindlasti ka kasutama õpib...
  Te väidate, et see rünnak oli tingitud lähedal seisvate inimeste vihmamantlite krabinast... Arvan, et noort koera, kel puudub stabiilne käitumine võivad nii olevikus kui ka tulevikus paljud asjad ehmatada/segada/häirida ja see probleem sellise koera puhul kasvab koos koeraga, kui seda koolitusega maha ei võeta. Tore, et käite koertekoolis ja arvan, et teie õpetaja oskaks ka selliste probleemide puhul teile spetsiaalseid ülesandeid anda, mida koeraga teha - et see reaktsioon likvideerida. Arvan, et seda soovitab Teile ka Rasputini kasvataja.....Sest on kahetsusväärne, kui ilusa koeraga jääb näitusel käimine katki/pooleli lihtsalt sellepärast, et koera jõud ja tahe on suuremad kui omaniku omad...
  Lp.Siima, ärge võtke seda kui halvustust isiklikul aadressil, vaid kui situatsiooni, mis jätab tugevalt mitmeti tõlgitsemise võimalusi... sest kui te olete otsustanud osaleda näitustel ja tegeleda suure bernhardiiniga oma kahe väikese lapse kõrval, siis tuleb teid ainult kiita.
  Arvan lihtsalt, et Teie jõust jääb varsti vajaka nii jõulise isase bernhardiini taltsutamisel ja ei tea, kas alati on käsipuid läheduses, kus koera seotult hoida. Seepärast soovitan Teil tõsimeeli need reaktsioonid Rasputinil taandada, et see kaunis koer saaks nii mõnegi auhinna veel vastu võtta...
  Ja kui Teie õpetaja ei oska teid aidata võite pöörduda info saamiseks Liia Leer'i poole, kes tegeleb antud ühingu juhatuses koolitusküsimustega..
  Ühise eesmärgi nimel
  Piret Rosumovski


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  04.09.2003 15:37 (Piret Rosumovski )

  Lp. Siima Tiitus, (kahjuks ei saanud seda infot Teile e-mailile saata, sest aadress puudus...
  Antud interneti lehekülje "koerte andmebaasis" on Axberna Rasputini omanikuks ametlikult üles antud MELLOV ENE. Olge hea ja saatke vastava sisuline teatis e-maili teel ka Pia Evartile, kes selle vea parandab, et andmebaas oleks korrektne.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  06.09.2003 00:40 (Tiina )

  Pr. Piret Rosumovski. Lugesin teie kirjutatut kurjade, Eestist pärit, mannetute omanike poolt asjatundmatult kasvatatud bernhardiinide kohta. Olin tõuühingu suvelaagris, kus bernhardiine hindama kutsutud kohtunikul õnnestus viimasel hetkel pääseda teie omanduses oleva, Saksamaalt toodud noore isase koera rünnaku eest. Kordan, et koer ei ole pärit "kurjadest geenidest" kubisevast Eestist ja kuulub teile endale!


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  08.09.2003 16:41 (Kersti )

  Sooviksin kommentaare 14.08.2003 Made poolt öeldud lausele: Lähisugulastest sündinud kutsikad saavad tõutunnistused.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  08.09.2003 22:51 (Made )

  Kui emase koera omanik otsustab paaritada oma kutsut tolle isa või kellegi teise tema lähisugulasega, siis Eesti Kennelliidu poolt mingit keeldu ei ole ja need kutsikad (on saanud ja)saavad EKL tõutunnistused.
  12.07.2003. toimunud EBTÜ üldkoosolek otsustas kinnitada ühingusiseselt aretusmäärustiku, mis keelab suguluspaarituse: ema-poeg, isa-tütar, täisvend-täisõde, poolvend-poolõde. Niisiis ühingu liige, kes selle vastu eksib on rikkunud ühingu kõrgeima juhtimisorgani-üldkoosoleku otsust ja teda võib juhatuse otsusega ühingust välja arvata.
  Luban, et EBTÜ juhatus teeb kõik endast oleneva, et EKL volikogu kinnitaks meie sellise nõude, pärast mida saame tõesti ütelda, et lähisugulastest sündinud kutsikad Eestis tõupabereid ei saa.
  Samas- uurides EKL teenuste hinnakirja, alalõik"Registrimääruse rikkumisega seonduv", näeme, et kui kasvataja on valmis teatud summa maksma, registreeritakse ka siis see pesakond.
  Siit tagasi selle teema pealkirja juurde- kindlam on kutsikaid osta ikkagi ühingu liikmetelt.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  09.09.2003 15:22 (Kärt )

  Ka mind hakkas see 14.08.2003 Made poolt öeldud lause huvitama. Kuid nüüd siis ikkagi saan aru, et kui mul on kodus hetkel 8 kuune kutsa, kelle vanemad on küll tõupaberitega, kuid neil on ühine isa, siis minu koer pabereid ei saa.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  09.09.2003 19:57 (Made )

  Ma pean täpsuse huvides siiski ütlema, et sinu kutsu kasvatajal oleks olnud võimalik kuni kutsika 25-nädalaseks saamiseni talle tõupaberid võtta. Praegugi käivad näitustel bernhardiinid, kes on lähisuguluspaaritustest sündinud.
  Kuigi mina isiklikult ei pea õigeks lähisuguluspaaritusi, praktiseerivad seda paljud koerakasvatajad nii meil kui ka välismaal. Ja siiski- kuni tänaseni ei keelata seda EKL-i poolt ja need kutsikad saavad tõutunnistused.


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  10.09.2003 11:26 (Kärt )

  Seega, nagu aru saan, pole mul oma 8,5 kuusele (sünd 23.dets 2003) berna-rüblikule kuidagi enam võimalik tõutunnistust hankida. Noh, eks ise kah süüdi, et varem ei uurinud-puurinud:)))


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  10.09.2003 12:48 (margit )

  Kallid bernasõbrad!

  Kirjutaja nimega ``koer``, kes Te ei julge oma õige nime all esineda. JA KÕIK ÜLEJÄÄNUD, jätke juba ükskord. Mulle tundub,et ei teata täpselt millest räägitakse.
  See niinimetatud ``laimukiri``asub aadressil

  http://tiroler-bernhardiner.com/gast/cgi-bin/wolfgast.cgi?show&18.

  Lehekülje alt servast leiate kirjade vahemikud, valite 28-36 ning seal on ka kiri mida otsitei.
  Võtsin vaevaks ja lasin selle kirja sisu lõpuks ära tõlkida. Mina ei oska sealt niisugust laimu välja lugeda, et niimoodi pori loopida.
  Kirjutan ka selle tõlke esimesest osast, millest see kogu pahandus. Lugege ja otsustage kas see on ikka laim? Võibolla võlgneb nii mõnigi hoopis vabanduse.
  Kuna tegemist on sõna-sõnalt tõlkega, siis on ilmselt sõnade järjestus veidi konarlik.Aga tahtsin olla võimalikult täpne.
  Siit ta tuleb...
  ``Meil on heameel näha Teie suurepäraseid Bernhardiine. Me soovime Teile palju häid aastaid tulevikus. Ma loodan, et mõne aasta pärast saame me näidata Teile palju häid Bernhardiine ka meie maal. Just praegu me lõikame läbi vanu liine (seoses halbade liinidega, kui me olime okupeeritud Nõukogude Liidu poolt) ja me püüame väga, et olla samal kursil Euroopaga. Peame üle saama 50-st kaotatud aastast väga lühikese ajaga - meie majanduses kui ka Bernhardiinide süsteemis``

  Edasi järgneb juba tutvustus nende enda kennelist.

  Kas me ei võiks seda ``berna`` asja sõbralikult ajada. Vahel mulle tundub, et tegemist on lihtlabase võimuvõitlusega ja konkurentide hävitamisega. See hirmutab eemale nii praegused, kui ka tulevased liikmed.
  Ja, kui selline kokkulepe, et paaritatakse ainult Made ja Rähnide juures on tõsi, siis.... Häbi!
  Mõelge hästi mida kirjutate ja millest räägite.

  Margit Hanni


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  10.09.2003 13:54 (EBTÜ juhatus )

  Austatud koer!
  EBTÜ juhatus ei ole kohustatud vastama anonüümsetele kirjadele, kuid pidas seda seekord siiski vajalikuks.

  EBTÜ üldkogul, mis toimus Saha-Lool 12.-13.07.2003. aastal valiti uus juhatus meie bernade tõuühingule, mis ei tähenda sugugi seda, et nüüd hakkame lahmima vasakule-paremale ja hakkame kohe ühingust välja arvama nn. "teisitimõtlejaid".
  EV Põhiseadusega kehtestatud sõna-ja trükivabadus laieneb ka kõigile meie veebilehel sõnavõtnuile. Edasine sõltub juba lugejast, kas ta on nõus või mitte sellega, mida talle pakutakse, allub ta või ei allu provokatsioonidele, oskab või ei oska kaasa mõelda jne.

  EBTÜ uus juhatus ei tähista mingit võitu kellegi ega millegi üle. Meie esmaseks eesmärgiks on normaalse mikrokliima loomine tõuühingus, millest lähtuvalt on võimalik asuda järgmiste probleemide käsitlemise juurde.

  Oleme alustanud Eesti bernade andmebaasi loomist. Hetkel on lehel üleval 50 koera andmed. Nende omanikud kuuluvd EBTÜ-sse. Kõik omanikud, kes on oma koerte tõutunnistused meile toimetanud, on lehel. Juba praegu on võimalik valida oma lemmikule paarilist rohkem, kui mõne üksiku vastassoo esindaja vahel .

  Siinkohal on hea võimalus pöörduda kõigi Eesti bernaomanike poole: "Kes kujutleb, et ta võib läbi saada teiste inimesteta eksib rängalt. Kuid see, kes kujutleb, et ilma temata pole võimalik läbi saada, eksib veel rängemini."

  Rohkem heatahtlikkust inimestevahelistes suhetes soovides,
  EBTÜ juhatus
  Tiia
  Merle
  Mai
  Inga
  Meelike
  Made
  Pia


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  10.09.2003 15:02 (margit )

  Vabandan siinkohal Made ja perekond Rähnide ees. Ilmselt minu sõnade valik oli vilets.Ma ei väitnud, et selline kokkulepe oleks olemas olnud, rõhk on eesti keeles ikka sõnal kui. Nii need valesti mõistmised alguse saavadgi.
  Vabandust veelkord!

  Margit


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  11.09.2003 13:03 (kersti )

  Aga kui berna on üle 25 nädala vana, kas on mingitki moodust veel tõutunnistust talle saada?


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  11.09.2003 14:15 (Piret Rosumovski )

  Lp. Webmaster, teen ettepaneku vahetada Foorumivormi, nii et sisse logida saaks vaid autoriseeritud persoon, kes avaldab oma ees- ja perekonnanime. Foorum on täis anonüümseid kirjutisi. Anonüümseks tuleks lugeda vist ka kirjutised, kus vaid üks nimi....
  Ühtlasi teen ka ettepaneku, et juhatuse iga liige(7) "veaks" konkreetset teemat/alateemat, kus ta algatab oma töövaldkonda puudutava arutelu ja vastab küsimustele asjatundjana. loomulikult võib kommentaar jääda ka teistelt, kuid konkreetsed vastused tulevadikka vastava ala juhatuseliikmelt. See oleks ka hea indikaator tavaliikmele hindamaks juhatuse liikmete tööd ja asjatundlikust ning võtaks miinimumini emotsioonide osakaalu tehtavate tähtsate otsuste puhul isikulise koosseisu määramisel. Muidugi on ka töid/tegemisi,mida lehel kajastada ei saa.
  Kuna klubi on suureks paisunud, nõuab see ka tugevat tööd juhatuses ning töökoormus (samuti ka materiaalsed kulud) peaksid jagunema võrdselt....

  Pidasin alguses õigemaks mitte reageeridakirjutisele -koer- ja arvan, et tulevikus tuleks sellised kirjutised -killida....Ei ole kursis boikoteerimise ideega, kuid laimamise teemaoli arutusel juhatuse eksprompt koosolekul peale Pärnu näitust. Koosoleku juhataja oli Made Varul ja kohal viibisid juhatuse liikmetest veel Katrin Rähn, Piret Rosumovski, Sergei Rosumovski ja nn. vaatlejad: Ülo ja Meelike Rähn, jüri varul, Pia ja Peep Evart ja Margit Hanni. antud koosolekul esitati Katrin Rähni poolt süüdistus minu tegevusest rahvusvahelises sfääris kui Eesti bernhardiine laimavast ja halvustavast tegutsemisest : näiteks oli kirjutis Austria kenneli Fugerhof külalisteraamatus....
  Esitasin ka omapoolsed suulised vastuväited, kuid....
  Hiljem on see laimamise teema taas ja taas esile kerkinud...
  kuna 0li tegemist ametliku koosolekuga, arvan et protokollis kajastub nii sõnavõtt kui ka antud teema.
  Kuid mingit uut seisukohta või arutelu;kus see juhatuse seisukoht ümberlükataks eiole:
  ja arvan; et aitab nüüd küll selle laiba togimisest; eriti nii räiges **koera** vormis.
  lugupidamisega Piret


  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  11.09.2003 21:30 (Merle Laut )

  Lugupeetud kommenteerijad!
  Tahaks juhtida Teie tähelepanu antud rubriigile "Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale", kust foorumi külastaja peaks saama kutsika ostmiseks KASULIKKE NÄPUNÄITEID asjatundlikelt kasvatajatelt. Ligikaudu 70% kommentaridest on täiesti teemavälised ning KAHJUKS on see meie foorumi loetuim rubriik.Selle teema alt on täiesti lubamatu igasugune jagelemine ja EBTÜ hea maine kahjusatamine!

  Edaspidi, kallid bernasõbrad,jagagem selles rubriigis siiski sõbralikke soovitusi ja heatahtlikke nõuandeid tulevastele/praegustele bernhardiiniomanikele.

  Lugupidamisega
  Merle Laut  RE: Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale
  11.09.2003 23:53 (Made )

  Lp.Kersti. Käisin just üleeile EKL-is ja küsisin täpselt sama küsimuse. Vastus oli selline:" Pesakonnale saab tõupaberid vaid kuni 25 nädala vanuseni." Pakkusin veel võimaluse, et äkki arvestatakse selline hilinemine aretusmäärustiku rikkumiseks ja teatud summa eest siiski õnnestuks dokumendid saada. Vastus oli kindel:" Ei."
  Seega-kasvatajad- ärge laske õiget aega mööda pesakonna tõutunnistuste vormistamiseks (odavaim on seda teha enne, kui kutsud saavad 8 nädalaseks).  Saadan vastuse (INFO JA TEATED - Kasulikke näpunäiteid kutsika ostjale) teemale
  Pealkiri:
  Kasutajanimi ???:
  Parool:
  Pildi aadress:
  Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

  Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.


  Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat