« Info ja teated »
» Korraline üldkoosolek 2022
» Erinäitus 2022- tulemused!
» EBTÜ Erinäituse tulemused
» Info 21., 22. augusti kohta
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» ERINÄITUS 05.06.2022Bren
» RE: Koer varjupaigasMade
» Koer varjupaigasMade
Uuemad foorumi teemad
» (0)ERINÄITUS 05.06.2022
» (1)Koer varjupaigas
» (0)Jälle iseloomust...
» muud teemad...
Kasutajanimi:
   
Parool:
   
» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

ERINÄITUS 05.06.2022. (143)
Viimati lisatud pilt

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(1) ERINÄITUS 05.06.2022(2) Aretusreeglite...
(1) Kutsikate ja veteranide...(3) Head uut aastat!
(2) EBTÜ erinäitus ja...(1) Häid pühi!
(5) SUVINE KOKKUTULEK...(2) Erinäitus 19.08
(3) Hüvasti Donaco...(2) Kutsikate ja veteranide...
(1) Leitud bernhardiin või... » kõik vanemad teemad
INFO JA TEATED - isase valik
Loetud: 5260 korda
13.10.2003 16:02 (serves )

Miks mulle ei soovitatud seda sakslast kutsikate isaks, kes seal Otepääl elab? Miks soovitati seda nii lähedalt sugulast, et see saab ka paberitega kutsikad? Mis alusel teil need soovitused siis käivad ja keegi ei rääkinud, et puusad on ka olulised. Muidugi olen ise süüdi, et uskusin, kuid arvasin, et klubi on see õige koht, kust abi saada. Kus on Teil soovituslike isaste (sain hoopis teisest tõust koerte klubist teada selle termini) nimekiri ja miks seda avalikustatud ei ole? Kuulsin ka veel Pärnu suurest pikakarvalisest isasest (vist poolast toodud), kuid täiesti hilja. Mis klubi see selline on?


RE: isase valik
13.10.2003 20:26 (Kaidi )

Kõigepealt tuleks ikka endal vaeva näha ja informatsiooni otsida, enne kui emase paaritamiseks läheb!!! Lihtne on süüd teiste kaela ajada ja hiljem sõnakalt selgitusi nõuda!!!!!


RE: isase valik
14.10.2003 00:22 (Pia )

Kui Sa julged küsida, et mis klubi see selline on, siis peaksid ka julgema öelda, kes Sa ise oled. Väga meeldiv oleks teada kelle vastata tuleb.
Võiksid ju kirjutada keda kellega ja millal paaritasid. Aga enne kõike seda tuleks lugeda EBTÜ aretusmäärustikku (erinõudeid), mis on meie lehel üleval. Puusa uuringute kohta on seal piisavalt infot. Siis võiks vaadata koerte andmebaasi. Seal on kõikide seni teostatud uuringute tulemused üleval. Nende koerte omad muidugi puuduvad, keda peremehed pole tahtnud meie lehele üles panna. Kuigi on ka nende tulemused teada.
" Pärnu suur pikakarvaline isane" on nii ebamäärane "vist Poolast" juba täpsustav. Kui me mõtleme üht ja sama bernat, siis tema andmed on ka baasis sees, mis paraku ei sisalda tema puusauuringut (pole veel tehtud).
Olen kord juba öelnud, et anonüümsetele kirjadele ei pea EBTÜ vastamist kohustuslikuks. Ja sellele tahaks lisada nüüd veel seda, et suurem enamus EBTÜ liikmeist ja ka selle lehe lugejaist ei ole nii rumalad, et mitte mõista, missugusest luuavarrest need paugud tulevad. Jõudu Sulle, Serves!


RE: isase valik
15.10.2003 00:36 (Liia )

Olen ka nõus,et isase koera valiku küsimus ei teki päevakorda minutipealt.Kui küsid kellegi subjektiivset soovitust,siis saad ka subjektiivse soovituse,sest maitsed on meil kõigil erinevad.
Nagu näitusel -üks kohtunik peab tähtsaks pead,teine värvi jne.Kui ei oska ise valikut teha,käi näitustel,uuri erinevate inimeste arvamust,aga lõpuks pead ikka ISE otsustama.Emane koer õnneks ka ei indle 1 kord paari aasta tagant nii,et edukalt võid lükata valikut järgmise korrani :)


RE: isase valik
15.10.2003 09:46 (Piret Rosumovski )

Lp. Serves,
Teie pahameele puhang on asjatu, sest emase indlemisperiood on siiski ettemääratav ja olen nõus eelkirjutatuga, et probleem ei ole vaid info olemasolus vaid oskuses seda ka leida ja kasutada. Tõsistel aretajatel on paaritused etteplaneeritud nii mõnigi aasta ja seda ka isase puhul, et millist järglaskonda on tal tulemas, milliste liinidega.
Teie lohutuseks võin öelda (olen selle "Otepää isase" omanik), et see koer ei ole toodud/mõeldud massilisteks paaritusteks, vaid aretuseks, et ka tema järglaskond oleks väärikas tõu esindus. Kutsikate tootmiseks on ju palju isaseid, kes täidavad oma (omaniku) ülesandeid edukalt ...
Kirjutisest selgub, et puusauuringud on sel emasel tegemata (selgusetu näitusehinde olemasolu)... seega ei oleks tulnud kõne alla paaritus Teie emasega. Oleme kehtestanud oma kennelis märksa rangemad sisesed aretusreeglid, kuid väljastpoolt tulevalt ja aksepteeritud emaselt nõuame vähemalt EBTÜ aretusreeglite täitmist. See välistab mõned riskifaktorid sündivate kutsikate puhul ja parandab tõukvaliteeti.
Lisatingimus on, et sündiv pesakond saaks registreeritud Eesti Kennelliidus või mõnes teises FCI liikmesmaas, FCI lepinguriigis või FCI kandidtaatriigis...
Omalt poolt julgen "Sakslast" soovitada emastele, kel karvkate hõre või probleeme väljalangemisega; või karvkate liialt tume (mustjas aluskarv, mustjas pealiskarva koloriit) selle isase kollakas laineline kutsikakarv asendus punakas-oranzhi sirgema karvaga; või probleeme silmadega (lõtv ülemine ja avatud alumine silmalaug); või habras luustik.

Kuid juhatus võiks teha isastele, kel eeldusi olla aretuskoer mingi kontrolli või eksamilaadse testi, kus märgitakse üles detailselt selle konkreetse koera head ja vead, et aretusnõunik saaks konkreetsele emasele soovitada vajalike omadustega paarilist, et likvideerida vigu (madalad jalad, kehvad silmad jne.) või vastupidi kinnistada mingeid väga häid omadusi). Arvan, et see tuleks kasuks kogu aretustegevusele siin Eestis.
Tervitades Piret Rosumovski


RE: isase valik
15.10.2003 22:25 (zimma )

Siit ka minu üleskutse tõuühingule - tehke korralik aretusisaste andmebaas, kus näeb mis tingimustel ja missuguse emasega saab vastavat isast paaritada. Isane peaks olema koos pildi ja kõigi uuringutega mis tehtud on, lisaks positiivsed ja negatiivsed omadused.
Ka minu arvates oleks kasu sellest kõigile, kes tõuparandamisest ja edenemisest hoolivad.


RE: isase valik
15.10.2003 23:03 (Siiri Hundimägi )

Äkki võiks siinkohal eeskuju võtta saksalambakoerte ja võibolla ka teiste tõugude aretuskontrollist: seal läbib konkreetne koer aretuskohuniku vaatluse, mis koosneb koera kõrguse mõõtmisest, dysplaasiauuringust ja mõnest asjast veel.Aretuskontrolli läbinud koer saab juurde vastavad soovitused "ideaalse" paarilise leidmiseks,nagu värvi soovitused,suuruse valik jne.Ei ole ju mõtet hakata ise jalgratast leiutama, vaid kasutada teiste kogemust. Saab ju sellised areuskontrolli eeskirjad kohandada vastavusse berhardiini tõu eripäraga.Samas võiksid pabereid saada ainult nende pesakondade kutsikad, kelle vanemad on saanud näituselt positiivse hinnangu.Ma ei tea, võibolla on juba selline nõudmine olemas.Siinjuures tuleks tõuyhingu poolt jälgida kindlasti suguluspaarituste vältimist, mida kahjuks on ju siiamaani esinenud.


RE: isase valik
16.10.2003 16:48 (maie ojasalu )

Olen täiesti nõus vastanutega, et tuleb ka ise vaeva näha ja uurida kes võiks olla parim peigmehe kandidaat. Siinjuures tahaks tänada Madet, kes meid nõu ja jõuga aitas.


RE: isase valik
20.10.2003 22:05 (Made )

Oleme mõtelnud ja kaalunud seda aretusisaste andmebaasi tegemist. See mõte on teostatav. Juhin siiski tähelepanu mõningatele asjadele:
1) Teiste tõugude ühingutel on veebilehel vaid mõnede aretusisaste andmed, kuid meie veebilehel on kõikide EBTÜ liikmete koerte, sealhulgas ka aretusisaste andmed (kui nad seda on vajalikuks pidanud avaldada). Et emase koera omanikul oleks vähem tööd, võiks tõesti sellest "Koerte andmebaasist" veel eraldi välja tuua aretusisased. Muidu peab emase koera omanik vaatama, kas isasel on tehtud düsplaasia-uuring ja kas ta on käinud aasta jooksul näitusel ja sealt ka punase lindi (hinne 1 ehk suurepärane) saanud.
2)Arutades Siiriga aretuskohtuniku kasutamise võimalikkust, tundus meile ainult ühe kohtuniku arvamuse tähtsustamine veidi liiga subjektiivne. Samahästi võib kasutada aretusisasele hinnangu andmiseks lihtsalt tavanäituse kirjelduslehte. Õigem oleks kohtunike kolleegiumi kasutamine. Hindamist tuleks teha vähemalt üks kord aastas. Selleks aga ei ole ühingul ressursse.
Kindlasti aitab sobivat isast valida see, kui lugeda tähelepanelikult läbi bernhardiinide tõustandard. Seal on konkreetselt kirjutatud välimiku kõrvalekalded, mida loetakse puudusteks ja vigadeks.
3) Alates 1.jaanuarist saavad tõutunnistused ainult need kutsikad, kelle mõlemal vanemal on tehtud düsplaasia-uuring ja mõlemad vanemad on käinud näitusel (vaata täpsemalt aretusmäärustikust). Praegu saadakse tõutunnistus üldistel alustel.
4) Peab tunnistama, et suguluspaaritust kasutatakse kõikide tõugude aretajate seas üpris laialdaselt. Tähtis on välistada, et seda ei tehtaks mitte mugavusest vaid igati kaalutletult ainult parimate loomadega. EBTÜ otsusel on aga bernadel lähisuguluspaaritus tõesti keelatud. Muide- vaadates kasvõi äsja Eestisse imporditud kutsude põlvnevust märkame, et ka neil on kasutatud lähisuguluspaaritust.
Lõpetuseks-andke aega ja ka meie veebilehel saab olema eraldi välja toodud "Aretusisaste andmebaas".


RE: isase valik
21.10.2003 16:40 (Siiri Hundimägi )

Praegu on jutt olnud ainult aretusisastest, tegelikult võiks sellesse kaasata ka emased koerad.Olen nõus, et ühingul ei ole sellise asja (aretuskontrolli) läbiviimiseks vahendeid. Seetõttu võiks selle rahastamine tulla omaniku taskust, sest kohtunik teeb ju tööd ja tahab tasu saada ning kasu sellest saab üksnes koeraomanik, kuna info koera kohta on paremini kättesaadav.Siinkohal algataks sellise arutelu, kas koeraomanikud on üldse sellisest asjast huvitatud, kus tuleb mitu berna kohtunikku kokku ja toovad su koera positiivsed ja ka negatiivsed pooled välja.Seejuures läheks ilustamata tekst koera pildiga veebi üles.Ainult seljuhul on sellisest asjast kasu. Kui aga ükski koeraomanik selle vastu huvi ei tunne, pole ka mõtet asja edasi arendada.


RE: isase valik
21.10.2003 17:54 (zimma )

kuigi ei tea veel kas meie isane koer suureks saades on kõlbulik aretuseks või mitte, olen igaljuhul kahe käega poolt.


RE: isase valik
21.10.2003 22:52 (huviline )

Paljudel tõugudel on aretuskontroll erinäitusele eelneval päeval. Seega siis kutsutud (välis)kohtunik hindab nii näituse kui ka teostab aretuskontrolli. Üks lihtne kulude vähendamise võte siis....


RE: isase valik
22.10.2003 00:21 (Made )

Minul jäävad siiski alles küsimused: 1) Kas ei ole ainult ühe kohtuniku otsused liialt subjektiivne materjal edasiseks aretustööks (näiteks hobuste aretuskõlblikkuse määramiseks koguneb kohtunike kolleegium, mis koosneb vähemalt kolmest inimesest).
2) Kui ikkagi lepiks vaid ühe kohtuniku hinnanguga, sobiksid otsuste tegemiseks ka kirjelduslehed. (See on leht, millele antud kohtunik on dikteerinud hinnatava koera head ja vead).Kokkuhoid .


RE: isase valik
22.10.2003 10:28 (Maarit )

Olles käinud mitmel näitusel,tean kui erinevad võivad olla kohtuniku otsused.Kindlasti ei piisaks aretuskoerte andmepaasi tegemiseks ainult ühe kirjelduslehe kirjutanud kohtuniku otsusest.Olen selle poolt ,et aretuseks mõeldud koeri hindaks mittu kohtunikku,sellega hoiaks ära ka appse ja aretusse mitte sobivate koerte kasutamise.Kui aga leppiks ühe kirjelduslehega mis on positiivne,siis kes kontrolliks kas koeral pole tõesti teisi kohtunikku otsuseid mis võivad olla negatiivsed,sellisel juhul võiksime väljatuua ainult positiivse lehe ja sellega ka andmepaasi minna,selliseljuhul ei paraneks aretuses ju midagi.Olgem ausad ,inimesed on ju nii erinevad.


RE: isase valik
22.10.2003 11:03 (Maarit )

Olles täiesti tavaline berna omanik ,kes 1a7k tagasi ei teadnud bernadest ja nende tõu omadustest veel mitte midagi ,oli tahtmine endalegi võtta paberitteta koer kes oleks lihtsalt pereliige,kuid õnneks läks teisiti.Tänu Madele kes süstis sisse näitusepisiku tean nüüd palju rohkem ,loomulikkult kerkib küsimusi päevast päeva.Ka oma tuttavatele annan oma kogemused edasi ja nii mõnigi on koerte suhtes meelt muutnud.Aretajatele ja lihtsalt kasvatajatele palju jõudu,sest nii nagu mõttlesin alguses mina on kindlasti palju.Vaadates statistikat tundub ,et Eestis läheb aina rohkem moodi tõukoerte kasvatamine.Ja veel ,kui keegi soovib lihtsalt koera,siis olen kutsunud näitust vaatama ja tundub,et näitus on nakkav,sest peale seda on neil ka kodus tõukoerad.Saadan vastuse (INFO JA TEATED - isase valik) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.


Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat