« Info ja teated »
» 2020 AASTA ERINÄITUS EDASI LÜKATUD
» LÜHI-JA PIKAKARVALISTE BERNHARDIINIDE...
» ONLINE REGISTREERIMINE ON AVATUD!
» ÜLDKOOSOLEK 26.06.2019
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» Jälle iseloomust...Made
» RE: Aretusreeglite...riin
» Aretusreeglite...riin
Uuemad foorumi teemad
» (0)Jälle iseloomust...
» (1)Aretusreeglite...
» (0)Lähme Moskvasse!
» muud teemad...
Kasutajanimi:

Parool:

» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

DIVA (1016)
Viimati lisatud pilt

Õnne sünnipäevaks:
Kasutajad: Armand Danilson; Tiiu Hansalu; Linda Jürisson; Marve Järvela; Aile Kippar; Siim Metsmaa; Pille Park; Rain Saaron; Ave Siirak; Maimu Zagorski;
Koerad: Barri(pk/I/18a.); Benhard(pk/I/13a.); Breezy Blizzard Bach(lk/I/12a.); Breezy Blizzard Bilbo(lk/I/12a.); Jassi(pk/I/13a.); Lotte(pk/E/13a.); Mammutz Love Gunnulf(pk/I/6a.); Ronja(pk/E/13a.);

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(2) Aretusreeglite...(1) Kutsikate ja veteranide...
(3) Head uut aastat!(2) EBTÜ erinäitus ja...
(1) Häid pühi!(5) SUVINE KOKKUTULEK...
(2) Erinäitus 19.08(3) Hüvasti Donaco...
(2) Kutsikate ja veteranide...(1) Leitud bernhardiin või...
(1) Bernhardiinikalender... » kõik vanemad teemad
INFO JA TEATED - Kumba bernat?
Loetud: 5100 korda
25.10.2003 09:42 (mina )

Mina kavatsen koos perega võtta üht bernat. Aga seejurres tekib mul alati küsimus "Kumba?" Kas naissoost või meesoost?
Ma olen kuulnud et emane on rahulikum.
Aga siiski...Kumba valida?
Palun aidake mind!
Aitäh!

RE: Kumba bernat?
25.10.2003 10:06 (Liia )

Mõlemad on mõnusad .Mul on mõlemast soost koerad ja ei oskagi eelistusi teha.Noor isane võib proovida yle aia hypata,emane tavaliselt seda ei tee.Emane indleb,siis tuleb võib-olla teda soovimatute peikade eest hoida.Aega peab siiski mõlemast soost koeraga olema.Olenemata tõust ja soost vajavad kõik koerad koolitust.
Kuigi öeldakse,et emane on rahulikum ,ei jõua peremees ka teda kinni hoida ,kui ta ikka minema tahab panna.Sestap on oluline mõlemast soost koeraga tegeleda.Emane või isane -on ikka kole kyll,kui kasvab suur tigedik,kellega peremees hakkama ei saa.

26.10.2003 12:13 (Alli )

Mul sama küsimus.Kas isane ei hakka aias igal pool jalga tõstma ja siis kraabib hoogsalt mulda või muru peale?Pärast kõik maja nurgad ja elupuud kollased?Ja kuidas siis takistada isasel külapeale minemast?Isased meeldivad mulle rohkem,aga kardan just seda,et kui ta ikka minna tahab,siis ei hoia ei ussi-ega püssirohi?

26.10.2003 13:18 (Pia )

Kui meie pere endale esimese berna otsustas osta, ei olnud kahtlustki- ainult isane. Elu eelnevatel etappidel oli emaste koerte omamise kogemus olemas. Kui oli jooksukas, siis piirasid kõik Pääskülas ringi hulkuvad koerad meie maja ümbrust. Hoolimata sellest, et maja ümbritseb aed. 2-3x aastas "sirtsutati" kõiki aias olevaid ilupuid ja -põõsaid. Võttes isase endale, tead vähemalt, et see on Sinu koer, kes on märke maha pannud.
Kui Sul on euroaed (kujundatud raske raha eest populaarsete ilutaimedega) ja Sa sellest väga hoolid, siis soovitan võtta emane koer. Sellisel juhul saab "kannatada" muru, mis jällegi võib omanikule kallis olla.

Tahan öelda seda, et kui võtad koera, siis pead arvestama sellega, et ta on ikkagi ainult koer. Teda annab küll õpetada hädal käima nt. maja taga, aga ikkagi päris täpselt sama kohta ta järgmisel korral kasutama ei pea.
Meie, nüüd juba õige varsti 4-ks saav, isane ei ole veel kordagi üritanud küla peale minna. Äkki see on bernadele omane käitumine. Kuigi instinktid on ju kõikidel loomadel.
Äkki on kellelgi ka teistsuguseid kogemusi?

26.10.2003 14:12 (Liia )

Täiskasvanud koera on kyll võimalik õpetada mitte peenarde peale astuma ja puid märgistamast,see nõuab ainult aega ja veidi vaeva.Algul peaks koos käima aias,et ta aru saaks ,kus käiakse ja kus mitte.Kui ilupuudele jalatõstmist ei õnnestu ära õpetada,siis on ju olemas aiavõrgud ,millega taim piirata.Mul on iluaed ja probleem on just emase koeraga,kes teab kyll,et seal käia ei või,aga salaja ikka teeb oma nuuskimised ära,kui mind pole.Emase jooksuajal pole mul ka muresid olnud,ringi hulkuvad koerad ei julge aeda sisse tulla nii,et peitma pole ma ka pidanud teda,isegi indleva emasega jalutades hoiavad nad ohutut vahemaad..Aed peaks ikkagi 100% olema selline ,kust koer välja ei saa.Iseloomud on ju ka erinevatel koertel erinevad.
Iseloom meeldib mulle just isaste koerte oma-see on konkreetsem.

27.10.2003 11:25 (Alli )

Aga kas isase koeraga tänaval jalutades ei teki probleeme teiste isastega?Teised koerad jooksevad tavaliselt just ilma kaelarihmata ja ka ilma peremeheta vabalt ringi ning on kärmed kohe klähvima tulema.Kuidas siis see suur berna käitub kui arvab end veel peremeest kaitsma pidavat?Kas kellegil on kogemusi jagada?

27.10.2003 11:46 (Pia )

On küll kogemusi. Raske. Meil on isane, kes on suurim inimeste sõber aga on parem, kui võõrad koerad lähedale ei tule. Arvame oma koera tundvat läbi ja lõhki, kuid ikka juhtub vahel nii, et ei jõua nii kiirelt reageerida kui oleks vaja. Õnneks on vahejuhtumised olnud vägagi õnnelikud. Isase bernaga peab ikka palju tegelema ja vaeva nägema (on ka erandeid) aga lõpptulemusena on ta ikka väga ilus küll. Enamaltjaolt on suurte isaste bernade händlerid ka suured mehed. Peab ikka suutma teda kinni hoida, kui ta tahaks minna aga Sinu arvates ei ole õige aeg ega koht.

27.10.2003 15:49 (Siiri Hundimägi )

Isane koer on sinuga suheldes õrnem ja hellem kui emane, samas kui jälle emane on rohkem koduhoidjam ja muidu leebem.Kuid kui valu käes võivad mõlemad kodust plehku panna.
Meie otsustasime isaste koerte kasuks seetõttu,et naabritel on väga suur isane segavereline koer ja kartsime soovimatuid kutsikaid saada.
Emaste koerte omanikud on rääkinud, et sel ajal käivad nad autoga metsas koera jooksutamas.Koer jätab küll oma lõhnad metsa maha, aga rada koju ei tule ja nii ei oska isased järele tulla.
Ka soovitas treener meil osta pipragaasi just üksi ringi hulkuvate koerte jaoks, ei ole eluohtlik, kuid ehmatab piisavalt, et saada aega oma koeraga ära minna.

27.10.2003 18:45 (Kärt )

Kas pipragaas pole mitte liiga julm? Olen istunud autos, kus kogemata on lahti läinud pipragaas ja pärast oli ikka pool päeva vääääga paha olla, rääkimata veel sellest, et silmad ja nina terve päev vett jooksis. Ja koera nina ju nii palju teravama haistmisega kui inimese oma....

Mulle soovitas üks tuttav aga lasta emase koeraga jooksuajal jalutama minnes talle saba peale lõhnaõli, see pidavast kah isaseid segadusse ajama.

28.10.2003 10:21 (kraabu )

Kas teie isased ei karga kõikke mis liigub?Meie naabri hundikoer kargab nii nende kassi kui ka perenaist või muud maas lamavat asja,muudkui koogutab.Juba selle pärast ei julgegi isast koera võtta.Millised on teie kogemused?

28.10.2003 11:03 (Siiri Hundimägi )

Olen nõus;et pipragaas on julm.Samas kui on sul valida, kas lasta sinu koera ründavale koerale gaasi või lasta oma koer puru rebida, siis seljuhul pooldan mina küll gaasi.Üksi ei suuda sina kahte koera lahutada, eriti kui üks nendest on sulle täiesti võõras koer.Kaklust lahutama minnes võid hoopis ise koeralõugade vahele jääda. Nii kaua kui on hooletuid inimesi, kes lasevad oma koeri üksi liikuma, peavad teised ennast nende eest kaitsma. Egas siis kohe pea gaas näpus vehkima hakkama, kuid see on üksnes ainult variant, kuidas saad end kaitsta.
Minul on kaks isast koera, eks nad koogutavad ikka. Inimese külge koogutama hakkasid nad umbes 9-10 kuu vanuselt.Järjekindlalt keelates lükkasin nad küljest ära, lõpuks see komme kadus nii paari kuu möödudes. Ka pidi teise isase selga ronimine oma võimu näitamist tähendama, millest edasi võib areneda kaklus. Pigem on ikka iga liikuva asja koogutamine mööduv nähtus, sest minu kaks isast harrastavad seda ainult teise ärritamiseks või mängima kutsumiseks, koerte maailm ju. Kuid mitte nii tihti, et peaks häbenema.

28.10.2003 15:03 (zimma )

minu berna on meie pere teine suur isane koer. Esimene oli segu mustast terjerist ja njuufast ning talle piias vaid ühest karmist keelust kui ta oli 11 kuune. Peale seda ei olnud kordagi inimese ega ka loomade selga hüppamist. Praegune kuts on 11 kuune ja alles hakkas koogutama. Teda kurjalt keelanud pole pigem suunanud vaikselt ümber teisele tegevusele. Inimeste peale ta ei tulegi ena ainult suuremate koertega mängides püüab nendega kõva isast mängida. Loodan et ka see möödub kui puberteet läbi saab.

28.10.2003 19:04 (kraabu )

Ehk berna on siis tasakaalukam-(õnneks ja lohutuseks!).Aga naabri hunt on 7 aastane,keelatakse teda pidevalt,kuid tulemusi ei anna-see koogutamine käib juba kõrvalt vaadateski närvidele.

28.10.2003 21:50 (Maarja )

TO Kraabu:
inimestele käivad paljud asjad närvidele!
Kui oled otsustanud võtta/võtnud endale sõbra, bernhardiini, siis unustad ka kõik tema halvimad küljed.
ST kui Teil endal oleks taoline koer, siis ei käiks ta Teile sugugi närvidele. Seega rohkem sallivust!(see ei tee Teie sõbrast ju ometigi vastikust tekitavat "olendit". või Teie jaoks teeb?)

28.10.2003 22:38 (Made )

Teate! Kuigi mul on ka isased koerad, siis nendel ma sellist kommet märganud ei ole. Aga see va emane. Tema on varmas teisest, kasvõi inimese jala ümbert, kinni võtma ja siis pühendunult koerte erootikat tegema.
Ühes lõigus oli veel juttu isaste kombest puid märgistada. Meie pere koerad teevad seda olenemata soost ja tõust. Olen emase koera jalatõstmisest kuulnud ka teiste koerakasvatajate käest.

28.10.2003 23:08 (Pia )

On ju ka inimeste keskel isendeid, kes tahaksid kangesti olla teisest soost. Miks ei või siis loomadel sellist asja ette tulla. Ja kohe kangesti lööb inimese suhtumises loomasse välja see, et loom PEAB olema just nii või naasugune. Ei mingeid kõrvalekaldeid! Igapäevaelus me aktsepteerime oma "kiiksuga" kolleegi, "omapärast" naabrimeest ja keda iganes veel. Loodan, et enamik inimesi koeraomanikke võtavad ka oma lemmikuid sellistena nagu nad on. Mina olen märganud hoopis seda, et kõik muu siin elus võib närvi ajada, aga nii kui ma näen oma koeri, kaovad kõik pinged ja igasugune stress. Ja polegi oluline "kumba bernat?" -peaasi, et on berna!

29.10.2003 10:27 (Maarit )

Mul on kodus kaks isast koera 1a.8k. berna ja 4k. soome hagijas.Berna pole inimeste peal küll krõpsu teha tahtnud,kuid loosi on läinud üks vattitekk ja kuudist väljatiritud madrats ,need on hiljem ka ribadeks kisutud,ka hagijat on ta viimasel ajal kargama hakanud,kuid pisike jalutab kõhualt lihtsalt minema, ilma et suur seda märkaks.Hetkel on asi lahendatud.Ka märgistamist pole ma oma hoovis tähele pannud bernal on omad kohad kus ädal käia ja kuna hagijal on väga hea nina ,siis käib ka tema seal kus ees on juba lõhnad ,ning siis on jälle berna kord.Nii ,et ka see asi on hettkel kontrolli all.Kuid väga halb lugu on nende ühise mängukaaslasega 10k.ameerika kokkerspanjeliga kes meile tulles kükkitab ja tõstab jalga sinna kuhu juhtub, ka tuppa ja seda ei tee ta mitte meil olles vaid ka kodus.Õnneks ei ole see minu koertele külge jäänud.Ja veel ,kui minna bernaga väravast välja,siis on märgistamine üsna IN ja seda pole ma ka keelanud,sest ümberringi meil maju ei ole ,ja ka teisi koeri ei ole .

29.10.2003 23:41 (kraabu )

To Maarja:sinu sõnade järgi-kui oled otsustanud võtta sõbra,bernhardiini,siis las kargab!Peaasi,et bernhardiin,kõigi oma vooruste ja vigadega!Sest mis siis et see võib ka närvidele käia,aga ...las kutsu pissib nurka,aga ta on ikkagi lemmik!----Siin tegelikult mõtlesin selle koogutamise koha peal,et kui ON selline asi,et kas ja kuidas seda kommet saab ära kaotada.Ja ma ei kujuta ette kuidas üles näidata rohkem sallivust,kui koer tuleb sinu jala najale(või su 5 aastase lapse najale) koogutama?

30.10.2003 19:50 (Made )

Ma olen tähele pannud, et mu emane hakkab mind kargama, kui ta on millegipärast meeletult õnnelik (näiteks näeb mind üle pika aja, jne.). See on nagu tema suure armastuse väljendus. Ma ei usu, et koerad kargaksid kedagi, kes neid ükskõikseks jätab või keda nad ei salli.
Loomulikult ei meeldi see meile. Ma taipan tema kavatsust ta kehakeelest ning keelan järsult:" Ei". Usun siiski, et ma ei suuda talle selgeks teha, et inimese kargamine ei ole ülima armastuse ainus väljendusviis.
Aga kui mõtelda, et kumbast soost bernat võtta, siis mina soovitan nii: oma esimeseks koeraks võtta emane. Hiljem teiseks koeraks isane.

Saadan vastuse (INFO JA TEATED - Kumba bernat?) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.

Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat