« Info ja teated »
» Korraline üldkoosolek 2022
» Erinäitus 2022- tulemused!
» EBTÜ Erinäituse tulemused
» Info 21., 22. augusti kohta
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» ERINÄITUS 05.06.2022Bren
» RE: Koer varjupaigasMade
» Koer varjupaigasMade
Uuemad foorumi teemad
» (0)ERINÄITUS 05.06.2022
» (1)Koer varjupaigas
» (0)Jälle iseloomust...
» muud teemad...
Kasutajanimi:

Parool:

» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

ERINÄITUS 05.06.2022. (143)
Viimati lisatud pilt

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(1) ERINÄITUS 05.06.2022(2) Aretusreeglite...
(1) Kutsikate ja veteranide...(3) Head uut aastat!
(2) EBTÜ erinäitus ja...(1) Häid pühi!
(5) SUVINE KOKKUTULEK...(2) Erinäitus 19.08
(3) Hüvasti Donaco...(2) Kutsikate ja veteranide...
(1) Leitud bernhardiin või... » kõik vanemad teemad
INFO JA TEATED - Paaritamisest
Loetud: 4517 korda
12.01.2009 20:33 (Jaak )

Tere, küsimus suurele ringile, andke palun nõu.
Millises vanuses on soovitav esmakordselt isast koera paaritada ja kuidas peaks välja nägema selle toimingule eelnev protseduur?
Lugupidamisega Ahto.

RE: Paaritamisest
13.01.2009 00:52 (Made )

Isane koer võiks olla vähemalt 20 kuud vana, tal võiks olla tehtud liigesteuuring ning ka mõned näitused. Täpsemalt siin:
www.bernhardiin.ee/yhing/?jutt=10155&keel=ee

Eelnevaks protseduuriks võib nimetada siis koerte omavahelist tutvumist, mille lihtsus ja kiirus oleneb koerte iseloomust ning õigest paaritusaja valikust.
Kui endal kogemusi ses vallas napib on kindlasti otstarbekas kutsuda esimest paaritust jälgima ja vajadusel abistama mõni kogemustega koerakasvataja.

13.01.2009 07:25 (Armand )

#tal võiks olla tehtud liigesteuuring # loe tal PEAB olema tehtud liigeseuuring
ja läbitud aretuskontroll.

13.01.2009 11:53 (Made )

Peab? Aga kui ei ole, kas siis saab koera omanik mingi karistuse või sündivad kutsikad jäävad tõutunnistuseta?

13.01.2009 13:38 (Armand )

Kas mitte selle poole me ei püüdle , et aretuses kasutataks parimaid ?
Ilma uuringuteta ei saa mingit garantiid.
Ma muidugi pean silmas aretust , paaritamine on teine teema.

13.01.2009 14:18 (Made )

Arvan, et kui, Armand, rääkida inimesele kõneviisis PEAB, siis peab rääkijal olema ette näidata Eesti Kennelliidu poolt vastu võetud määrus, mille rikkumisejärgselt saab koeraomanik kindlaksmääratud karistuse või jäävad tema aretusest sündinud kutsikad ilma tõutunnistusteta ( või saavad nad selle pärast trahviraha tasumist).
Nii kaua, kui sellist määrust/erinõuet ei ole kehtestatud, saame rääkida kõneviisis "peaks", st. vastavad toimingud on soovituslikud.
"Ilma uuringuteta ei saa mingit garantiid.". Kas, Arman, kui uuringud on tehtud, oled sa saanud garantii? Hmm- ma arvan, et elusolendite aretuses ei saa anda kunagi mingeid garantiisid. Inimene võib loota ja nagu sa ütlesid, püüelda paremuse poole, kuid garanteerida ...
Armandi viimane lause. Mina jällegi arvan, et iga paaritus on aretus- tahab seda ümbruskond või mitte. Teine teema on hoopis see, kas igast konkreetsest aretusest sündivaid kutsikaid saab vaadelda tõugu paremustavaina, tõugu tema ideaalsuse poole viivaina.

Muide, aitähh Ahtole, kes sellise huvitava teema püstitas:)

13.01.2009 14:36 (Armand )

Minul isiklikult küll ei pea olema mingit määrust , seadust või ma ei tea veel mida , et hommikul hambaid pesta. Sama ka aretusega, selleks , et võtta vastutus sündinud pesakonna eest üritan ma vältida igasuguseid hilisemaid ups-e ( niipalju kui see võimalik on )
Ja IGA paaritus EI OLE aretus . Kohe kindlasti mitte.

13.01.2009 14:59 (Jaak )

Tere kõigile.
Püstitasin teema kuna eile õhtul saabus minu kodu väravataha üks endine berna kasvataja, kelle sooviks oli koeri nüüd ja kohe paaritada. Temal oli emane koer autos kaasas.Etteteatamata, kooskõlastamata. Meid abikaasaga pehmelt öeldes hämmastas selline äkkvisiit ja me keeldusime viisakalt. Meie bernal on vanust 1a 6k. Tõutunnistus ja muud dokumendid teda üldse ei huvitanud.
Soovisingi teda, kas koera vanus on juba selleks sobiv? Elementaarne oleks olnud eelnev kokkulepe.

13.01.2009 15:03 (Muffy )

Armand - loomulikult ei pea olema määrust, et hambaid pesta ja hetkel ei ole ka määrust ega seadust, et peab liigeseuuring tehtud olema - nii nagu mõni meist peseb hambaid ilma käsuta, kuna see on hügieeni, tervise ja hea enesetunde küsimus, siis teeb hetkel ka enamus bernaomanikke liigeseuuringuid nö. ilma käsuta ja ka näiteks lubab oma isase paarituseks vaid emasele, kellel on liigeseuuringud tehtud ja selleks ei pea neil määrust ega seadust olema.

13.01.2009 15:06 (Muffy )

Jaak - sedasi ükski paaritus kindlasti olema ei peaks ja tegite õige otsuse, et sellisest asjast keeldusite.
Ausaltöedes ei kujuta ma üldse ette, mismoodi selline käitumine võimalik saab olla....

13.01.2009 15:17 (Made )

Olen kindel, et enamus Eesti bernakasvatajatest on vastutustundlikud, soovides teostatud aretusega vaid ja ikka paremat. Loomulikult leidub ka väheke teistsuguse mõttemaailmaga või eesmärgiga ( või eesmärgituid) kasvatajaid- õnneks on selliseid tõesti väga suur vähemus.
Kuid- korrektsuse huvides ei saa siiski rääkida kõneviisi " võiks" asemel kõneviisis "peab", kui antud toiming on ( veel) soovituslik. Ma arvan nii.

Tihtipeale võõrsil näitustel viibides on minult küsitud:" Kas see koer on Eesti aretus?". Ma kujutan ette nende suuri silmi ja mittemõistmist väljendavat nägu, kui ma vastaksin neile, et :" Ei, ta on Eesti paaritus."

Jah, Jaak, ka minumeelest on Teie käitumine väga vastutustundlik ( mida ei saa väita tolle emaseomaniku käitumise kohta, kahjuks).

13.01.2009 15:29 (Jaak )

Tänan teid vastuste eest, see on sama mis tütrele kosja tulek, ikka lepitakse kokku.
Lugupidamisega.
Ahto.

13.01.2009 15:35 (Armand )

Made aga sa ei ütle ju lapsele, et tea võiks hambaid pesta ikka ütled , et peab hambaid pesema. Tulevikus kui laps suureks saab ja tal on ilusad terved hambad siis ta on sulle väga tänulik.
Samuti võid sa öelda / soovitada et puusauuringud peavad olema tehtud.Usu tulevikus on kõik bernaomanikud sulle tänulikud.

Minu arusaamine asjast :
Aretus = kasvataja vaatab oma koera hindab mis on hea mis võiks parem olla, saab soovitusi aretuskontrollist ( loeb näitusekirjeldusi ) jne jne seejärel otsib oma emasele sobiva isase ( näiteks kui emane on tsipa madal siis otsib ekstra kõrge isase )
Paaritus = kahe koera suguühe.

13.01.2009 15:35 (Jaak )

Kas võib muutuda pärast paaritust ka koera iseloom just isase koera puhul?

Ahto

13.01.2009 16:59 (Made )

Oleneb koerast. Osad muutuvad tasakaalukamaks/ justkui mõistlikuks täiskasvanuks, osad "saavad maitse suhu" ning nende mõte liigub edaspidi pidevalt sellistel lainetel.

Armand. Eemaldume korraks sellest " hammaste pesemise" näitest.
Kujuta ette, et sa lähed kuhugi Ametisse või ministeeriumisse. Sul on üks küsimus, mille selle ameti/ ministeeriumi esindajale esitad. Kui nüüd too esindaja vastab sinu küsimusele:" Sa PEAD tegema nii või naa", siis sa eeldad, et tal on niimoodi väitmiseks mingi määrus/ seadus. On ju? Aga kui tal selliseks kõneviisiks alust ei ole, vaid see on tema isiklik nägemus asjast, siis ta ei saa kohe mitte vastata "pead" vaid ta vastaks " te võiksite ..., sest see oleks eetiline ja edasiviiv".

13.01.2009 17:09 (Made )

"Samuti võid sa öelda / soovitada et puusauuringud peavad olema tehtud.Usu tulevikus on kõik bernaomanikud sulle tänulikud."
Jah. Usu, seda ma alati ka olen teinud. Ainult väikese erinevusega sinu kõneviivist:) Mina olen alati justnimelt soovitanud, mitte käskinud ( sest käskimiseks minul alust ei ole).

14.01.2009 09:37 (Armand )

Made
( sest käskimiseks minul alust ei ole).
Aga kust see alus peaks tulema ? Ega kennelliit omaenese tarkusest ei hakka mingeid määrusi või seadusi bernadele tegema. Tõuühing eesotsas juhatusega peaks vist olema see instants kes korraldab-kontrollib aretust ( Vastavalt tõu kodumaa reeglitele ) ja teeb ettepanekuid mille siis kennelliit kinnitab.
Kas sulle ei tundu, et taaskord ujub päevakorda vajadus Aretuse erinõuete järgi ?
Sellisel juhul oleks ehk raskendatud sellised "kosjaskäigud"nagu teemaalgataja kirjeldas.

14.01.2009 11:53 (Made )

Eks sellised "kosjaskäigud" jätkuvad ka pärast erinõuete ametlikku kehtestamist. Oli ju sellelgi koeraomanikul päris ükskõik, kas isasel tõutunnistus/ muud dokumendid on või pole. St. ta oli meeleldi valmis ka selleks, et sündivad kutsikad tõutunnistust ei saagi.

Ma väga loodan, et hiljemalt aasta kolmandas pooles hakkavad bernade aretuse erinõuded kehtima. Selle jaoks teevadki tööd praegu mõlemad Eestis registreeritud bernanduse ühendused.

14.01.2009 12:53 (rotipoeg )

Tuttava suunamisel sattusin lugema, mitte küll vastus, kuid teemasse..

http://naistekas.delfi.ee/foorum/read.php?f=24&i=280347&t=280347

Mõnedel on selline olukord kodus, mida sellest arvata. Minu seisukohast on selline käitumine omaniku poolt täiesti süüdimatu

14.01.2009 14:06 (Made )

Vaat sellist juttu lugedes, millele eelolevalt viidatud, tuleb masendus peale...
Ja selline tuuleveskitega võitlemise tunne tuleb.
Kuigi- tegelikult - ma usun, et loomapidamiskultuur tõuseb ajapikku ka meie riigis- no kus ta pääseb.

Saadan vastuse (INFO JA TEATED - Paaritamisest) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.

Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat