« Info ja teated »
» Korraline üldkoosolek 2022
» Erinäitus 2022- tulemused!
» EBTÜ Erinäituse tulemused
» Info 21., 22. augusti kohta
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» ERINÄITUS 05.06.2022Bren
» RE: Koer varjupaigasMade
» Koer varjupaigasMade
Uuemad foorumi teemad
» (0)ERINÄITUS 05.06.2022
» (1)Koer varjupaigas
» (0)Jälle iseloomust...
» muud teemad...
Kasutajanimi:
   
Parool:
   
» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

ERINÄITUS 05.06.2022. (134)
Viimati lisatud pilt

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(1) Jälle iseloomust...(1) Teeb murelikuks...
(5) Mis toimub bernhardiini...(3) Kõigile lugemiseks
(6) Uuringud aretuskoerale(47) Info sündinud...
(6) Uskumatu kuidas üks TÜ...(5) Sündmuste või esemete...
(5) Maokeerd(5) kutsikal kõõm
(2) NRC Royal Active 15 kg » kõik vanemad teemad
PROBLEEMID - Mis toimub bernhardiini iseloomuga?
Loetud: 8058 korda
31.05.2015 09:34 (Made )

Kuhu suunas on teel meie bernandus?

See mõte ei anna mulle rahu, kui näen praegust olukorda ning sündmusi.
Alustasin bernandusega 19 aastat tagasi. Hakkasin kohe ka tihedalt näitustel käima. Mida aasta edasi, seda rohkem ning mõned aastad ei möödunud ühtegi nädalavahetust näituseta meil või mujal. Sel ajal oli Eestis üks- kaks bernhardiini, kes näitustel teise samasoolisega heameelega kakelda oleksid tahtnud. Peremehed hoidsid neid loomulikult vaos ning kakluseks ei läinud. Omanikud vabandasid teiste ees, et neil selline kasvatamatu dominant on ja miskit hullu ei juhtunud. Iga halvastikäituva berna suhtes oli üleüldine avalik halvakspanu, mis omakorda ergutas ka halvastikäituva berna omanikku oma kasvatus- ja händleritööd paremini tegema. Sest- teiste koerte suhtes agressiivsust ülesnäitava koera koht ei ole näitusel.

Mis toimub aga praegu. Ütleksin, et juba umbes nii 6-7 aastat. Siin- seal näksab berna näitusel INIMEST. On olnud õnnelikke juhuseid, kui omanik on õigeaegselt reageerides jõudnud füüsilise kontakti ära hoida. Nii mõnigi kord on aga berna hambad inimesse oma jäljed jätnud. Näitusel. Ma ei julge mõteldagi, mis toimub siis veel koera omal territooriumil- tema kodus...

Juhtum, mis mulle selle jutu kirjutamiseks viimase tõuke andis juhtus 30. Mail 2015 Rahvusvahelisel näitusel Tallinnas, kus bernhardiin ründas kohtunikku ülimalt agressiivselt. Inimene oli koera hambus tükk aega enne, kui suudeti ta lahti kiskuda. See bernhardiin on ka enne inimest rünnanud.

Mis toimub, bernaomanikud ja kasvatajad? Kas ongi nüüd normaalne bernhardiini puhul, et see tõug võib rünnata nii teisi koeri kui ka inimesi? Kas peaksime ehk kuidagimoodi püüdma tõustandardisse sisse viia parandused, sest see ju ütleb , et bernhardiin on „KÄITUMINE/ ISELOOM: olemuselt sõbralik, rahuliku kuni elava temperamendiga, valvas.“ , „DISKVALIFITSEERIVAD VEAD:
• ebakindel iseloom, agressiivsus

Lubamatult käituvate bernhardiinide omanikud/ kasvatajad tunnevad, et nad ei ole midagi valesti teinud. Süüdistatakse koera halbu kogemusi varasemas elus, teiste inimeste käitumist, mis koerale ei sobi jne. Maad on võtnud selliselt käituvate bernhardiinide TOLEREERIMINE ja õigustamine. Omanikud ja kasvatajad toovad neid ikka ja jälle avalikesse kohtadesse.
Mina nimetan seda isekuseks, äärmiseks ükskõiksuseks nii teiste inimeste, kui selle tõu maine suhtes.

Olen kuulnud ettepanekuid bernhardiini tõu maine tõstmiseks.
Teen ettepaneku hakata esimeses järjekorras tegelema ühe tähtsaima osaga tõulisusest- koera ISELOOMUGA.

Mitte kasutada aretuses agressiivseid bernhardiine!


RE: Mis toimub bernhardiini iseloomuga?
31.05.2015 11:22 (Muffy )

Ei ole küll hetkel nö. bernanduses sees aga jälgin kõrvalt siiski kogu aeg, mis toimub. Olen eelneva Made jutuga väga nõus.
Bernhardiin EI TOHI inimest rünnata ,agressivne käitumine inimese suhtes on lubamatu, sellisele käitumisele (veel enam, kui see on olnud korduv), ei ole õigustust. Vahel on lausa piinlik kuulata, kuidas peremees või kasvataja olukorda püüavad ilustada ja leiavad vabandusi, miks see kõik võis juhtuda. Ma väga väga loodan, et selliseid koeri aretuses ei kasutata ja kasvataja suudab selge pilguga asjadele otsa vaadata.


RE: Mis toimub bernhardiini iseloomuga?
19.06.2015 14:27 (Riinarenate )

Tere! Ei ole küll konkreetse juhtumiga kursis kuid olen absoluutselt nõus, et agressiivseid koeri ei tohi aretuses kasutada. Made postitust on loetud 595 korda ja kõnetanud on see...ühte inimest, kes ise aktiivselt brnhardiinidega ei tegele...(!?)


RE: Mis toimub bernhardiini iseloomuga?
19.06.2015 14:33 (Riinarenate )

Pean vabandama - nüüd olen juhtunuga kursis. Väga kurb.


RE: Mis toimub bernhardiini iseloomuga?
28.04.2016 15:42 (Made )

Juhtum, mis andis viimase tõuke seda teemat siin käsitleda, sai aga järgmise lahenduse. Eesti Kennelliidu Juhatus arutas seda oma koosolekul ning tegi otsuse:

Seoses 30.05.2015 rahvusvahelisel näitusel „Eesti Võitja 2015“ ringis nr 18 toimunud intsidendiga, kus bernhardiin EST-01779/12 ründas ning vigastas kohtunikku, on Eesti Bernhardiini TÜ teinud EKL juhatusele ettepaneku määrata antud koerale eluaegne näituse- ja aretuskeeld. Omapoolsed selgitused antud intsidendi kohta on esitanud ka EKL näitusetoimkond. Lisaks intsidendile 30.05.2015, ründas nimetatud koer kohtunikku ja ringikorraldajat ka 11.04.2015 toimunud rahvusvahelisel näitusel „Tallinna Võitja 2015“ ning diskvalifitseeriti selle eest ringist. Eelnevast tulenevalt tegi näitusetoimkond EKL juhatusele ettepaneku määrata antud koerale tähtajatu keeld EKL poolt korraldatavatel üritustel osalemiseks.
Ettepanek: seoses 30.05.2015 Tallinnas rahvusvahelisel näitusel „Eesti Võitja 2015“ toimunud intsidendiga määrata rahvusvaheline tähtajatu näitusekeeld pikakarvalisele bernhardiinile EST-01779/12 BRIGHT BEAUTY MR RIGHT.
Hääletamine: poolt – 7
Vastu – 0
Erapooletu – 0
Ettepanek: seoses 11.04.2015 Tallinnas rahvusvahelisel näitusel „Tallinna Võitja 2015“ ning 30.05.2015 Tallinnas rahvusvahelisel näitusel „Eesti Võitja 2015“ toimunud intsidentidega määrata aretuskeeld pikakarvalisele bernhardiinile EST-01779/12 kuni WUSB (Welt Union der St. Bernhard Clubs) poolt tunnustatud körmeisteri juures aretuskontrolli läbimiseni.
Hääletamine: poolt – 7
Vastu – 0
Erapooletu – 0

Koera omanik ei jäänud aga sellise otsusega rahule. Seega pidi EKL juhatus antud juhtumit ka oma järgmisel koosolekul käsitlema:

Intsident EKL rahvusvahelisel näitusel 30.05.2015 (jätkuv käsitlus).
Intsidendiga seotud koera omanik on nõudnud selgitust, mis alusel otsustas EKL juhatus keelata bernhardiinil EST-01779/12 näitustel osalemise.
EKL juhatus asus seisukohale, et EKL kohustus on tagada oma kalenderplaani kantud üritustel kohtunike, töötajate ning osalejate turvalisus. Näitustel ei peaks käima ning aretuses ei peaks osalema koer, kelle iseloom on antud tõu standardis kirjeldatud iseloomuga täielikus vastuolus.

Niisiis- loodetavasti hakatakse edaspidi jällegi valima aretusse koeri, arvestades ühe vägagi tähtsa omadusena tema iseloomu.Saadan vastuse (PROBLEEMID - Mis toimub bernhardiini iseloomuga?) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.


Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat