« Info ja teated »
» Korraline üldkoosolek 20.11.2022
» Korraline üldkoosolek 2022
» Erinäitus 2022- tulemused!
» EBTÜ Erinäituse tulemused
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
   Planeeritud paaritused 
   Toimunud paaritused 
   Kutsikad müügis 
   Kasvataja meelespea 
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» ERINÄITUS 05.06.2022Bren
» RE: Koer varjupaigasMade
» Koer varjupaigasMade
Uuemad foorumi teemad
» (0)ERINÄITUS 05.06.2022
» (1)Koer varjupaigas
» (0)Jälle iseloomust...
» muud teemad...
Kasutajanimi:
   
Parool:
   
» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

ERINÄITUS 05.06.2022. (341)
Viimati lisatud pilt

Kasvataja meelespeaKasvataja meelespea.

Kui plaanid oma emasele koerale teha pesakonda, siis:
1) Vali temale paariline.
Selleks uuri antud kodulehelt „Koerte andmebaasi” ning samas menüüs olevat „Terviseuuringut”. Pööra tähelepanu sellele, et kui sinu koera puusauuringu tulemus on D, siis vali paariliseks koer, kelle vastav tulemus on kas A või B.
Kindlasti võta ühendust ka tõuühingu juhatusega, kes oskab ehk sulle lisaks tutvustada koeri, keda siin „Andmebaasis” ei ole, kuid kes sinu emasele sobiksid.

2) Võta väljavalitud isase bernhardiini omanikuga ühendust ning lepi kokku kõik asjassepuutuv.

3) Täida menüüst „ Tõuühing” - ”Blanketid” ära „ Teade planeeritavast paaritusest” ning saada see kas e-mailile: info@bernhardiin.ee või ühingu ametlikule postiaadressile Pärliste talu, Saha küla, Loo sjk. 74201, Harjumaa

4) Kui olete koerad paaritanud, täitke isase koera omanikuga koos ära „ Teade toimunud paaritusest” ning saatke juba eeltoodud aadressil. Ka selle dokumendi blanketi leiad alammenüüst „Blanketid”.

5) Kui emane koer on poeginud, siis täida ning saada ühe nädala jooksul eeltoodud aadressil „ Teade sündinud pesakonnast”.

Pesakonna mõlemad vanemad peavad täitma „Aretusmäärustiku” erinõudeid. Need leiad, valides menüüst „ Tõuühing” ning alammenüüst „ Aretuse erinõuded”.

Kuna antud erinõuded ei ole veel EKL volikogu poolt kinnitatud, saavad tõutunnistused ka kutsikad, kelle vanemad neid nõudeid ei täida.

Punktide 3., 4., 5. ja „Aretuse erinõuete” täitmine lubab aga kasvatajal panna oma pesakonna müügikuulutuse tõuühingu lehele. Toetudes paljude kasvatajate kogemustele on selle reklaami avaldamine EBTÜ kodulehel mõjunud väga positiivselt kutsikatele uute omanike leidmisel.


Pesakonna sünd on kasvatajale suur rõõm, kuid samas kaasneb sellega ka suur vastutus. Esimesed nädalad ja kuud on kutsika edaspidise elu seisukohast äärmiselt olulised – see kuidas temaga suheldakase, toidetakse, hooldatakse omab suurt tähtsust, et temast kasvaks tugev ja terve koer (seda nii füüsiliselt kui ka psüühiliselt).
Esimesed 2-3 elunädalat mööduvad kutsikal peamiselt süües ja magades, kuna sündides on kutsika silmad ning kõrvad kinni, siis ei häiri teda miski, kui emal on piima, ruum on parajalt soe ja magamisase on kuiv. Sel ajal peaks kutsikad saama olla koos emaga niipalju kui võimalik ning loomulikult peavad saama tunda inimese hoolt ja armastust oma esimestest minutitest alates.

Esimestel elunädalatel tuleks kutsikaid iga päev kaaluda (hea on pidada märkme-raamatut), veendumaks et kõik kutsikad kaalus juurde võtavad, kõigile jätkub emapiima. Kui selgub, et mõni kutsikas on nõrgem, ei võta kaalus juurde, tuleb teda söömisel abistada, tõsta teda paremale kohale imema ja mitte lasta teda suurematel ning tugevamatel eemale tõugata.
Alates teisest elunädalast hakkavad avanema silmad ja kõrvad, kuid võtab veel aega enne, kui nägemis- ja kuulmismeel täielikult välja arenevad.
Järgnevatel arenguetappidel õpitu ja kogetu jääb kutsikale meelde kogu eluks, väiksed koeralapsed hakkavad avastama maailma enda ümber. Mida rohkem kutsikatega tegeletakse ja suheldakse, seda seltsivam ja sõbralikum iseloom neil kujuneb.

Umbes 3-nädalaselt algab lisatoitmine, esimeseks toiduks sobib loomahakkliha, mida tasapisi tuleks hakata segama leotatud kvaliteetse kuivtoiduga. Emaloomale ja kutsikatele ei tohiks anda lehmapiima, kuna see võib põhjustada kõhulahtisust.
Kuna kutsika areng on kiire, on ülitähtis, et ta ka kvaliteetset toitu saaks, kus on tasakaalus kõik vitamiinid ja mineraalained, bernhardiini puhul peaks kindlasti pöörama tähelepanu ,et tegu oleks suurele tõule mõeldud kutsikatoiduga.
Oluline on kutsika tervise jaoks ka ussikuuri tegemine: 3, 5 ja 7 elunädalal, Samaaegselt tuleb ussikuur teha ka nende emale.Kutsikad saavad solkmenakkuse tavaliselt juba emaihus või esimestel elupäevadel emapiimaga, hiljem lisandub muidugi ka välise nakkuse oht.
Loomade siseparasiidid on ohtlikud ka inimesele

Uude koju on kutsikas valmis minema alates 8-ndast elunädalast. Liiga vara (5 - 6 nädalaselt) ema juurest ära võetud kutsikad võivad jääda teiste koerte suhtes kogu eluks ebakindlaks ja arglikeks (või agressiivseteks). Need kutsikad, kellel on sellel eluetapil vähe kontakte inimestega, kellega ei tegeleta piisavalt, jäävad eluks ajaks iseloomuvigadega, mida hiljem on peaaegu võimatu korrigeerida (argus, agressiivsus, närvilisus jms). Nad tunnevad ennast kindlamalt koerte kui inimeste seltsis.

Kutsikat(id) kasvatades ja ka uued kutsikaomanikud ei tohi unustada, et kutsikas vajab armastust, tähelepanu, suhtlemist, distsipliini ja turvatunnet. Ta on samasugune pereliige nagu kõik teisedki, koer on õnnelik ,kui tal on kari ja juht.
Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat